В инените сортове на Плевенския лозаро винарски институт предизвикаха истински фурор по качество в района на Мездра. За това съобщиха на „Телеграф“ любители, които си правят домашни вина тип „букет“ в този край. Обикновено съчетавам сира и мавруд, който си купувам от Южна България, защото в нашия край не може да узрее, разказа Пламен Лазаров. „Тази година доставчикът ми предложи друго грозде, тъмно и видно отлично узряло. Не ми каза, какъв сорт е, а се уговорихме, че ще разкрие сорта му като стане виното.“
Слива
Лазаров направил тази година отлично вино, плътно, но пивко, с приятен послевкус на слива. Така разбрал, че сортът, който е използвал вместо обичайния южен мавруд се оказал Сторгозия, селекция на Лозаро -Винарския институт в Плевен. И той, както и много любители на божествената течност са с известно предубеждение към плевенските селекции, но тази година масово стопаните от Северозападзна България съобщават, че точно тези сортове са дали изненадващо за тях отлични резултати. Включително и белите десертни сортове, са узрели достатъчно и когато обичайно в края на септември, все още усещането за тях е, че имат нужда от още захари, тази година зърната бяха налети със сладост.
Горещини
Засега научно обяснение няма защо тези селекции, които са предназначени за изискванията на Северна България, и би трябвало по време температури близки до 40 градуса да дават некачествена реколта са се справили отлично с жегите и сушата. От друга страна именно сортът „Сторгозия“ е предназначен за облагородяване на пустеещи терени, които могат да се превърнат в райска градина. Вероятно точно в екстремните ситуации той е показал истинските си качества.
Лозата е със силно развита коренова система и в сушата и жегите тя е активирал потенциала си, допуска Лазаров.
Гъби
Въпреки нетипичните жеги за българските ширини и незапомнена суша, масово стопаните се хвалят с отлична реколта на овошки и зеленчуци. Една от причините е, че жегите не позволиха на маните и гъбичните заболявания да се развият. Бич, който може да съсипе няколкомесечен труд. Доматите навсякъде бяха едри, здрави и лъскави. Типичният български сорт Ивайловска капия е дала зашеметяващи резултати. Едри и тлъсти чушки, подходящи както за салата, за пълнене, така и за лютеница. Те бяха показани, както и продукти от тях по време на традиционната изложба „Даровете на земята“ в Селскостопанска академия /ССА/ в навечерието на Димитровден в столицата.
Череши
Богата и здрава реколта дадоха и черешовите градини, въпреки страховете на стопаните в района на Кюстендил. За сметка на това ябълките бяха по-дребни, заради сушата, обясниха земеделски учени от Овощарския институт в Кюстендил. Така или иначе няма стопани, който да не е убеден, че в бъдеще, ако не разчитат на напояване, едва ли ще се радват на добра реколта.
Краставици Мелотрия ражда до късна слана
Уникалната краставица Мелотрия започва да се отглежда и в България. Семената на южно американско растение се предлагат в градинарски групи в социалната мрежа „Фейсбук“ с обещание, че зеленчукът е не само вкусен, лесно се гледа , но е и отлична храна за хора със сърдечно съдови заболявания.
Тя може да се добавя към всеки вид салата, има леко кисел вкус, но е със силен краставичен аромат, по -добър от този на класическите краставици. Щом я опиташ, веднага ободрява, споделят хора, които са я консумирали. Мелотрия има няколко имена- скарба, миша краставичка камкимау или мексиканска краставичка. В Южна Америка е многогодишно растение,
в България вирее до най- силната слана, която я унищожава. Плодът се бере от август до първите слани, сеитбата е през май или юни. Растението е буйно, достига до 250-300 см, не се пръскат със никакви препарати нито за болести, нито за вредители . Растението изисква прошарена сянка, задължителна е краставичена конструкция. Не изисква редовни поливки както другите краставици.
Стигат му два пъти в седмицата обилно около растението на вади или капково напояване
Светлана Трифоновска