0

Л овците от ЛРС-Девин разселиха елени лопатари в предоставените им за стопанисване ловностопански райони. Общият брой на животните, които обогатяват природата, след като са адаптирани предварително към местообитанията в специализирани оградни съоръжения, е 24. Доставени са от ДУ „Студен кладенец“ и от Държавно ловно стопанство „Кричим“. 

Финансиране

Ловностопанските мероприятия на ловците от девинското сдружение са съфинансирани от Националната програма за устойчиво развитие на дивечовите запаси чрез разселване на дивеч, която работи в системата на НЛРС-СЛРБ от 2003 г. По предложение на Комисията по ловно стопанство към УС на НЛРС-СЛРБ съфинансирането по Националната програма за разселване на дивеч при едър дивеч е в размер на 40%.

След адаптация в специално оградно съоръжение голяма част от животните са разселени в ловностопанските райони на ЛРД-Лясково и ЛРД-Девин 1. Край Лясково, където местообитанията са най-подходящи за този вид дивеч, вече трета година ловците разселват елени лопатари.

Стадо

Районът вече трайно се обитава от едно стадо и множество единични екземпляри. В ограда на територията на дружината в Борино от ЛРС-Девин, разширена скоро, за да увеличи капацитета си за адаптация на едър дивеч, все още се доотглеждат 4 елена лопатари от по-малката възрастова група. Щом укрепнат достатъчно и щом се стопи снегът и достъпът до естествена храна стане лесен, малките еленчета и кошути ще бъдат пуснати сами да напуснат защитното съоръжение и да обогатят природата.