0

К омпания за бизнес решения е направила класация на най-добрите градове за пенсиониране в Европа въз основа на множество фактори, сред които средната цена на живота, необходимите спестявания и много други подробности. Така на първо място в класацията за най-добро място за живеене след пенсиониране се оказва столицата на България София, посочва сп. „Форбс”. 

Проучването обхваща 50-те най-многолюдни града в ЕС. Факторите, които се вземат предвид в изготвянето на класацията, включват възрастта за пенсиониране в съответния град, средна цена на наем на жилище, количество свободни площи, достъп до здравеопазване, брой фитнес клубове, брой кафенета и голф игрища.

НА КИЛО: Чужди пенсионери изкупуват имотите по морето ни!

Средната възраст за пенсиониране в София е по-ниска от останалите градове, включени в класацията, като мъжете обикновено се пенсионират на 64 години, а жените на 62 години, посочват от "Форбс" в материал, озаглавен "Оживената столица на България е най-добрият град в Европа за пенсиониране според ново проучване".

София е чудесен вариант за пенсионери, които искат да увеличат спестяванията си. С минималната пенсионна възраст спестяванията, необходими за комфортен живот, са 148 590 евро (163 035 долара), като другите градове в класацията изискват двойно по-голяма сума, или дори повече.

Унгарската столица Будапеща се нарежда на второ място след София като най-добър град в Европа за живот след пенсиониране. Освен че се гордее със зашеметяващата си архитектура и забележителности, градът предлага голямо разнообразие от развлекателни дейности, в които пенсионерите да участват.

Тези, които се преместват в Будапеща, могат да избират от 691 кафенета, осигуряващи спокойна среда за срещи с приятели и общуване. Освен това Будапеща е дом на 31 фитнес центъра и четири голф клуба, които предоставят възможности на пенсионерите да поддържат своята мобилност и да бъдат здрави.

На трето място в класацията, хърватската столица Загреб предлага на пенсионерите най-много природа и зеленина, като над 53 процента от територията на града официално е обявена за зелени пространства.

Загреб е известен с богатите си и добре поддържани зелени площи, което го прави чудесна дестинация за любителите на природата и пенсионерите, търсещи спокойствие и възможности за отдих. Някои от най-популярните места в града за разглеждане включват парк Максимир, парк Зриневац и парк Бундек.

Столицата на северната ни съседка - Букурещ, се нарежда на четвърто място в класацията на най-добрите градове в Европа за живот след пенсиониране, благодарение на ниските месечни разходи за наем, средно 358 евро (392 долара) на месец.

Градът има сравнително високи нива на достъп до здравеопазване - 74 процента, но едва 16,44 процента зелени площи (вторият най-нисък резултат от 50-те града, попадащи в класацията).

Все пак мъжете в Букурещ се пенсионират на 65 години, а жените на 62 години, след което могат да използват пълноценно 6-те фитнес клуба в града, едното голф игрище и 311 кафенета.

"Вечният град" Рим, столица на Италия, е на пето място в престижната класация на "Форбс" и се отличава със своето разнообразие от удобства, които пенсионерите да изследват.

Италианската столица е дом на 79 фитнес центъра, 13 голф клуба и 1052 кафенета в допълнение към богатата история, която присъства навсякъде в града, с много емблематични исторически забележителности като Колизеума и базиликата "Свети Петър".