0

Б лизки и роднини изпращат в последния ѝ път 12-годишната Сияна. Детето загина при тежък инцидент на пътя, след като камион се блъсна в автомобила, в който тя пътувала с баба си и дядо си на пътя Плевен-Луковит. Дядото на детето все още е в критично състояние. 

Съдът реши да остави шофьора на тира, помел колата им, под постоянен арест. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов разпореди проверка на Агенция „Пътна инфраструктура“ и отстраняване на цялото ръководство на Специализираното звено „Областно пътно управление - Плевен“ до изясняване на резултатите. Смъртта на детето предизвика и вълна от обществено недоволство. Готвят се протести. 

12-годишната Сияна щяла да пътува за Тенерифе!

Бащата на Сияна Николай Попов поиска справедливост, както и пътищата в страната да бъдат поправени, за да не се стига повече до загубата на човешки животи. Часове преди погребението на дъщеря си той отново изказа мъката си чрез пост във Facebook. И отново призова за справедливост. Кауза, за която се зарича да се бори неуморно оттук нататък.

"Днес е погребението на Сияна. Изпращаме я в затворен ковчег. Казаха ми, че ще полудея, ако я видя, а ми трябват сили за да се боря в нейно име това да спре. Сияна трябва да спре това безумие. Явно това е била нейната мисия на този свят. Да дойде за малко и да свърши добри неща, после да отлети", пише в прочувствената си публикация бащата.

КМЕТЪТ НА СЕЛО ТЕЛИШ: Организираме протест заради пътя, на който загина 12-годишната Сияна! (ВИДЕО)

Той споделя, че дори ежедневните дейности за него днес са невъзможни. Защото ги е споделял с дъщеря си, а нея вече я няма. "Не мога да правя дори елементарни неща. Не мога отида до магазина, не че имам нужда от нещо. Пред него често стои просяк, на който със Сияна купувахме храна. След училище тя ходеше понякога сама до там за да купи на този човек сандвич, колбас или нещо друго за хапване. Такава беше тя. Този спомен ме разкъсва!", спомня си Попов.

Но добрините ѝ не свършват дотук. Той разказва и как заедно са хранили и прибирали десетки бездомни животинки, грижили са се за тях и им търсели дом, предаде NOVA,

Уби я безхаберието, наглоста и корупцията. Запазените марки на родната държава. Борбата сега започва! Моя лична кауза от тук нататък ще бъде нито едно дете да не загине на пътя премазано като Сияна! Ще ходя, ще ровя, ще търся за да разбутаме този кошер химикалкодържачи-престъпници и някой да свърши нещо. Не утре! Днес, сега и веднага", зарича се почерненият родител.

Междувременно жители на населени места в Плевенско решиха да организират протест заради лошото състояние на злополучната отсечка, на която стана тежката катастрофа, убила Сияна - Радомирци - Телиш, на главния път София - Русе. Местните настояват за незабавно обезопасяване на пътния участък, ограничаване на скоростта с маркировка, пътни знаци и със засилен контрол. Протестът и затварянето на главния път пък са насрочени за 12 април.

След смъртта на 12-годишната Сияна: Постоянен арест за тираджията и отстранени ръководители в АПИ

Проверка на NOVA на мястото на фаталния удар показа, че отсечката, на която стана тежката катастрофа,  все още не е обезопасена. Там липсва дори и пътен знак. Хората в района разказват, че са подавали множество сигнали до АПИ.  Въпреки уверенията на "Пътната агенция", че няма дефекти по пътния участък и че има необходимата маркировка  - проверка на екипа ни показа точно обратното. Да, по участъка трафикът е засилен, но репортерът ни видя, че на места липсва маркировка, а настилката е дотолкова деформирана, че са се образували коловози - което е само една от предпоставките за възникване на тежки катастрофи. 

"Това е изключително натоварен път. По него минава тежък международен трафик. Това е транзитен коридор, който изобщо не е редно да минава през населени места и да е с двупосочно движение. Асфалтът е доста компрометиран на много места. Тук-там има кърпено, но на много места има неравности, дупки и коловози, които са се бразувани от тежка техника. Освен това липсва маркировка на доста от местата, което при движение в тъмната част на денонощието, в дъжд  - е изключително опасно. Има и компрометирани мантинели", обясни Илия Тодоров от Българската асоциация на пострадали при катастрофи.