Американски бизнесмен стана един от носителите на традиционната награда „Велико Търново”, която се връчва всяка година на празника на града - 22 март. Бившият военен Едмънд Бек е предприемач, който инвестира в реставрацията на Хана „Хаджи Николи” и купи няколко западнали емблематични сгради в старата столица като хотелът „Цар Борис”, Йоновия хан и др.
Поради невъзможността на Бек да присъства лично, наградата беше приета от представителя му в Търново, Любомир Марков.
Другият носител на приза „Велико Търново” е ансамбъл „Българче”. Той е удостоен по повод 50-годишния му юбилей и за ролята му в опазането и съхраняването на традициите, обичаите и нематериалното културно наследство.
Почетният гражданин на Велико Търново тази година е историкът и общественик проф. Пламен Павлов. Заради предварително поети ангажименти обаче, той също не можа да присъства и лично да приеме почетната диплома. Признателността си проф. Павлов изрази в специално видеообръщение. Той е автор на над 300 статии, студии, учебници, книги, енциклопедия и дори поезия. Сценарист и консултант на документални филми за българската история и за съдбта на българските общности в чужбина. Само преди дни проф. Павлов и проф. Николай Овчаров стартираха серия от лекции и срещи с българските общности в чужбина по проекта „Мисия България”, като в повече от десет държави те представят българското културно-историческо наследство.
