0

А ндриан Краев и Илиян Стефанов вкараха головете за победа на Левски с 2:0 срещу Ботев във Враца, благодарение на което "сините" се изкачиха на седмо място във временното класиране на българската футболна Първа лига.

Отборът на Станимир Стоилов е с 12 точки и изостава с пет от лидера ЦСКА 1948. "Сините" обаче са и с два мача по-малко.

Левски доминираше на стадион "Христо Ботев" и се оттегли на полувремето с гол преднина. Той падна в 30-та минута, когато Филип Кръстев центрира в наказателното поле от ъглов удар и Андриан Краев изпрати топката в мрежата на домакините с глава.

"Сините" бяха улеснени от лятното попълнение на врачаните Сантиаго Монтоя, който си изкара два жълти картона през първата част и в 42-та минута бе изгонен за нарушение срещу Филип Кръстев.

Георги Миланов и Кръстев пропуснаха по още едно положение за Левски, а Меси Биатумусока бе на сантиметри от автогол през второто полувреме след остро центриране на Цунами.

Йохан Валбуена и Диего Фераресо пък стреляха неточно за домакините.

Левски поведе с 2:0 в 82-та минута с гол на бърза контра. Кръстев изведе Уелтън зад гърба на защитата и бразилецът подаде за Ивелин Попов, който укроти топката за Илиян Стефанов. Влезлият като резерва халф се разписа необезпокояван и оформи крайния резултат.

След загубата Ботев е на 12-то място със седем точки.

Трябваше да вкараме втория гол по-рано, каза треньорът на Левски Станимир Стоилов пред "Диема Спорт" след победата. "Всяка победа е много ценна за израстването на този отбор на Левски. Трябваше да отбележим втория гол доста по-рано, за да бъде мачът по-спокоен и да имаме по-голяма увереност. Завършващото подаване и завършващият удар са ни стари проблеми, но нямахме други в този мач. Превъзхождаме доста отбори ръстово, но не бележим с глава, за разлика от днес", анализира Мъри. "Всяка победа е ценна. Важното е Левски да върви и да печели".

Левски даде и жертва - Ноа Сонко Сундберг получи червен картон и няма да играе в мача за Суперкупата на България срещу шампиона Лудогорец следващата седмица.

"Сундберг е основен стълб в нашата защита. Може би дори най-стабилният ни играч. Червеният картон ще се отрази със сигурност на отбора. Не мога сега за 5 мин. да мисля за стратегията за следващия мач, но имаме и други опции.

Има предложения за наши играчи, Ноа е доста разконцентриран. Може би и заради това, неслучайно, получи картон. Продаваме, само когато цената ни устройва. Опитах се да говоря с Ноа и преди мача, но не съм се справил. Такива писания само разконцентрират. Можем да продадем всеки иначе., В четвъртък искам да видя играещ футбол Левски.

Ивелин е готов за 20-30 минути. Неговото име не трябва да ни принуждава а правим глупости и да го рискуваме“, завърши Стоилов.

Без половин отбор контузени и с човек по-малко е много трудно да се противопоставиш на Левски, заяви старши треньорът на Ботев Враца Росен Кирилов след 0:2 в късния неделен мач от Първа лига.

"За капак на всичките ни проблеми с контузии, останахме и с човек по-малко. Опитахме се да се противопоставим, но Левски ни превъзхождаха. Имат много по-високи хора на статични положения и изглеждаше логично да се пропукаме", заяви Росен Кирилов.

"Толкова много време с човек по-малко е пагубно, но направихме добра битка. Съжалявам за втория гол и заради това, че имахме две ситуации, които пропуснахме. Момчетата искаха да вземем нещо от мача, но беше много трудно без петима или шестима титуляри. Може би мачът щеше да бъде по-интересен, ако бяхме в пълен състав.

Очаквам всички да бъдат на линия за следващия мач, тъй като контузиите не са тежки".

Първа лига, 8-ми кръг, неделя:

Ботев (Враца) - Левски - 0:2 (0:1)

стадион: "Христо Ботев", Враца

Ботев: Красимир Костов, Диего Фераресо, Даниел Генов, Сантиаго Монтоя, Мартин Атанасов, Меси Биатумусока, Петър Кепов, Браян Мендоса, Стефан Гаврилов, Йохан Валбуена и Венцислав Христов (64-Мирослав Маринов).

Левски: Пламен Андреев, Жереми Петри, Вендерсон Цунами, Георги Миланов (74-Ивелин Попов), Андриан Краев, Уелтън, Роналдо (90-Келиан ван дер Каап), Билал Бари (63-Илиян Стефанов), Ноа Сонко Сундберг, Филип Кръстев (90-Асен Митков), Хосе Кордоба.
голмайстори: 0:1 Андриан Краев 30, 0:2 Илиян Стефанов 82

червени картони: Сантиаго Монтоя 42 (Ботев), Ноа Сонко Сундберг 88 (Левски)

главен съдия: Георги Гинчев

жълти картони: Сантиаго Монтоя, Браян Мендоса (Ботев); Билал Бари, Филип Кръстев (Левски).

Първа лига, 8-ми кръг, неделя: Ботев (Враца) - Левски - 0:2, Хебър (Пазарджик) - Пирин (Благоевград) - 0:0

от събота:

Локомотив 1929 (София) - Спартак (Варна) - 3:2, Арда (Кърджали) - Славия - 1:0

в петък: Берое (Стара Загора) - Локомотив (Пловдив) - 2:0, Ботев (Пловдив) - Септември (София) - 3:1

в понеделник: Черно море (Варна) - Лудогорец (Разград) , ЦСКА-София - ЦСКА 1948