0

Л евски води на ЦСКА-София с 2:0 на Националния стадион „Васил Левски” в най-очаквания мач от 11-тия кръг на Първа лига, който се излъчва пряко по DIEMA SPORT. Голът вкара в 78-ата минута резервата на сините Илиян Стефанов, същият, който закова и победното попадение на финала за Купата на България срещу ЦСКА-София през пролетта.

Само 3 мин. по-късно Уелтън удвои с нисък шут, също с левачката, който препарира бразилския му сънародник Бусато на вратата на "червените".

В 90-ата мин. най-опасният и неудържим нападател на Левски бе ударен в лицето от своя пазач Турицов - реферът Драганов първо му вдигна жълт картон, но след като ситуацията бе разгледана на видео, той изгони защитника на ЦСКА-София.

При слънчево, но ветровито време, отборът, воден от Саша Илич излезе със само един българин в стартовия състав – Иван Турицов, с трима други сред резервите - вратарят Евтимов, Станислав Шопов и Християн Петров.

В титулярите на Левски родните футболисти са петима – капитанът Пламен Андреев, Краев, Кръстев, Георги Миланов и Ивелин Попов.

След този мач Левски е осми с 18 точки от 8 мача, докато ЦСКА-София заема трето място с 22 точки от 9 мача. На първо място е ЦСКА 1948 с 23 точки от 10 мача, втори е шампионът Лудогорец с 22 точки. При победа над Арда в късния мач "орлите" ще излязат начело в Първа лига.

Победата бе първа за "сините" в шампионата над ЦСКА-София от три години насам. Играчите на Станимир Стоилов показаха повече желание за победа и спечелиха убедително мача както на терена, така и по трибуните, където "сините" привърженици доминираха като численост.

"Сините", които нямаха победа в 10 поредни шампионатни мача срещу съперника, базиран на "Българска армия", започнаха по-мотивирано и доминираха в големи периоди от първото полувреме.

Играчите на Станимир Стоилов пресираха високо съперника и създадоха няколко опасни ситуации пред вратата на Бусато, но "червените" имаха по-добрите положения до почивката, като автогол на вратаря Андреев бе отменен заради засада на Туфегчич, а мощен шут на норвежеца Линдсет срещна левия дирек на вратата на капитана на "сините".

В 6-а минута Уелтън пусна пас към Филип Кръстев, но вратарят Бусато стигна първи до топката и предотврати попадение. Две минути по-късно Андриан Краев стреля от 20 метра, но над вратата на ЦСКА.

В тези начални минути "червените" изглеждаха притеснени и в 10-а минута Левски създаде първата чиста ситуация за гол, когато Ивелин Попов изведе Роналдо, но бразилецът от 5-6 метра стреля в тялото на Бусато.

С първата си по-сериозна атака ЦСКА стигна до гол в 17-а минута, когато Туфегчич бе изведен сам срещу Пламен Андреев, но не успя да вкара, а при опит да изчисти топката Хосе Кордоба я прати в тялото на Андреев и се получи куриозен автогол. След преглеждане на ситуацията с ВАР попадението бе отменено заради засада на Туфегчич.

Десет минути по-късно Джонатан Линдсет намери топката от воле и я прати в левия страничен стълб на вратата на Левски.

В 30-ата минута Уелтън отново проби с лекота от ляво и пусна успореден пас към Роналдо, който не успя да засече топката в опразнената врата.

През втората част напрежение на терена взе връх, играта се накъса, преобладаваха единоборствата, а футболните моменти бяха малко.

В 69-а минута Левски получи право да изпълни пряк свободен удар пред дъгата на наказателното поле, но ударът на Ивелин Попов не затрудни Бусато, който изби в корнер.

Последва контраатака за ЦСКА, но Брадли Де Нойер не успя да намери вярното продължение пред вратата на Андреев.

Левски стигна до попадение в 78-а минута, когато Де Нойер и Матай не се разбраха в защита и позволиха на Илиян Стефанов да вкара в празната врата за 1:0. Три минути по-късно Тибо Вион върна неразчетено топката от центъра и изведе Роналдо, който намери сънародника си Уелтън и той без забавяне вкара във вратата за 2:0.

Първа лига, 11-ти кръг, неделя:

Левски - ЦСКА - 2:0 (0:0)
Ст. „Васил Левски“, 25 000 зрители
Левски: Пламен Андреев, Жереми Петрис, Келиан ван дер Каап, Хосе Кордоба, Цунами, Андриан Краев, Филип Кръстев (58-Илиян Стефанов), Георги Миланов, Уелтън, Роналдо (90+6-Асен Митков), Ивелин Попов (86-Марин Петков)

ЦСКА: Густаво Бусато, Иван Турицов, Мено Кох, Юрген Матей, Брадли де Нойер, Амос Юга, Тибо Вион (87-Станислав Шопов), Маурисио Гарсес, Джонатан Линдсет, Лазар Туфегджич (62-Браян Морено), Дауда Бамба (77-Дюкенс Назон)

От 19:45 часа: Лудогорец - Арда

от събота: Пирин (Благоевград) - Локомотив (София) - 0:1, Локомотив (Пловдив) - Черно море        - 3:0, Славия - Берое                          - 2:0

от петък: Спартак (Варна) - Ботев (Пловдив)      - 3:2, Хебър - Ботев (Враца)                  - 0:2, ЦСКА 1948 - Септември (София)          - 1:0