0

О тборът на Лудогорец записа шеста поредна победа във футболната Първа лига, след като шампионите спечелиха гостуването си на Ботев (Пловдив) с 2:0 в среща от 24-ия кръг на шампионата. "Орлите" решиха мача с две попадения до 27-ата минута, като точни бяха Квадво Дуа и Якуб Пьотровски.

С успеха играчите на Георги Дерменджиев се откъснаха еднолично на върха в класирането с 54 точки. Те имат 3 повече от Черно море и ЦСКА-София, които делят втората позиция и са с мач повече в сравнение с Лудогорец. Ботев остава девети с 33 точки.

Двубоят на стадион "Христо Ботев" започна с минута мълчание в памет на легендарния футболист на Ботев Георги Попов, който си отиде от този свят в събота на 79-годишна възраст.

Наставникът на "жълто-черните" Душан Керкез трябваше да направи принудителна промяна в титулярния си състав, след като централният защитник Антоан Конте се контузи на загрявката преди мача и бе заменен от Йонас Там.

В 9-ата минута Рик Джонатан отне пред наказателното поле на домакините и отправи силен удар, преминал встрани от вратата.

Четири минути след това "орлите" поведоха в резултата. Франсиско Гомес центрира отляво, Атанас Чернев остана под топката и на далечната греда Квадво Дуа засече с глава от близка дистанция за 1:0.

Веднага след подновяването на играта от центъра вратарят на Ботев Матвей Игонен трябваше да се намесва решително. Това се случи след нов пробив по левия фланг на Рик Джонатан и опит за техничен завършващ удар.

В 27-ата минута шампионите удвоиха аванса си. Якуб Пьотровски се разписа с глава, след като бе оставен непокрит при центриране на Аслак Фон Витри от десния фланг.

В 39-ата минута домакините пропуснаха добра възможност да намалят изоставането си. Антонио Перера бе забравен от защитата на Лудогорец на далечната греда при балонно подаване от корнер, но от няколко метра испанецът не успя да нанесе точен удар. В самия край на първата част Серджио Падт спаси изстрел на Ивелин Попов от границата на наказателното поле.

На почивката старши треньорът на Ботев Душан Керкез направи двойна смяна и пусна в игра Георги Николов и Ехидже Укаки. Те замениха Мартин Секулич и Янис Карабельов.

През на втората част "жълто-черните" опитаха да действат по-агресивно в единоборствата, но отново трудно стигаха до положения пред вратата на "орлите".  Играчите на Лудогорец контролираха събитията на терена и не допускаха грешки в отбрана.

В 79-ата минута "зелените" можеха да направят успеха си по-убедителен, но удар на Квадво Дуа от 11-12 метра се отклони в крак на бранител на Ботев и излезе в корнер.

В 86-ата минута Ивелин Попов стреля неточно по диагонала от границата на наказателното поле. Три минути по-късно гостите реализираха трети гол, който обаче отменен заради засада. Руан Круз засече с глава центриране от пряк свободен удар, Игонен успя да се намеси, но топката срещна гредата, а при добавката Дуа вкара в опразнената врата. Попадението обаче не бе признато след намеса на системата ВАР.

В четвъртата минута от добавеното време на мача Серджио Падт спаси изстрел на резервата Димитър Папазов и така двубоят приключи при резултат 0:2.

В следващия кръг "канарчетата" гостуват на ЦСКА-София, докато Лудогорец е домакин на Локомотив (София).

Първа лига, 24-ти кръг, неделя:

Ботев (Пловдив) – Лудогорец 0:2 (0:2)

Ст. "Христо Ботев", Пловдив

Ботев (Пловдив): Матвей Игонен, Джеймс Ето‘о, Атанас Чернев, Йонас Там, Константинос Балоянис (82 - Димитър Папазов), Антонио Перера, Янис Карабельов (46 – Ехидже Укаки), Самуел Акере (63 – Мохамед Брахими), Уме Емануел (72 – Ивайло Видев), Ивелин Попов, Мартин Секулич (46 – Георги Николов)

състав на Лудогорец: Серджио Падт, Аслак Фон Витри, Ноа Сонко Сундберг, Оливие Вердон (87 - Диниш Алмейда), Франсиско Гомес, Якуб Пьотровски, Клод Гонсалвеш (87 - Ивайло Чочев), Рик Джонатан (80 – Руан Круз), Бернард Текпетей (80 – Кайо Видал), Тодор Неделев (22 - Педро Нареси), Квадво Дуа

голмайстори: 0:1 Квадво Дуа 13, 0:2 Якуб Пьотровски 27

главен съдия: Драгомир Драганов, гр. Варна

жълти картони: Йонас Там, Ехидже Укаки, Константинос Балоянис, Георги Николов, Антонио Перера (Ботев Пловдив)

Левски - Крумовград - 0:0
червен картон: Патрик-Габриел Галчев 40 (Левски)

Ботев Враца - Арда Кърджали - 1:2 (0:0)
голмайстори: 1:0 Бубакар Траоре 63, 1:1 Борислав Цонев 76, 1:2 Тонислав Йорданов 90+3-дузпа

ЦСКА 1949 - ЦСКА-София - 1:2 (1:0)
голмайстори: 1:0 Евгений Сердюк 11, 1:1 Данило Асприля 66, 1:2 Олаус Яир Скаршем 90+4
червен картон: Неделко Пишчевич 45 (ЦСКА 1948)

Локомотив София - Славия        1:2 (1:0)
голмайстори: 1:0 Антони Иванов 24, 1:2 Владимир Николов 47, 63