0

Л ивърпул влезе жив през март на всички фронтове. Лидер във Висшата лига, победител в Карабао къп и на четвъртфиналите на ФА Къп и Лига Европа. „Искам да спечеля всичко“, призна Юрген Клоп, който кара последните си месеци на „Анфийлд“ и мечтае за покер.

Дори 13-те контузии не спряха Ливърпул. Отборът печелеше, печелеше и пак печелеше. Преди месец обаче всичко започна да се обърква. Елиминацията в четвъртфиналите на ФА Къп срещу Манчестър Юнайтед ги остави без един от мечтаните 4 трофея. А през последната седмица падането на „червените“ беше още по-тежко.

„Загубихме във ФА Къп и това беше катастрофа, защото бяхме добри и бяхме елиминирани. Очаквахме реакция срещу Аталанта, след като загубихме точки във Висшата лига срещу Юнайтед и това беше безполезно. А срещу Кристъл Палас имахме много шансове, но това не беше достатъчно“, призна Клоп след поражението (0-1) у дома срещу „орлите“. Нов удар на „Анфийлд“ три дни след поражение (0-3) срещу Аталанта в първия мач от четвъртфиналите на Лига Европа.

За една седмица сезонът на Ливърпул се обърна с главата надолу. Петте точки, които им избягаха през последните два дни срещу Манчестър Юнайтед (2-2) и Кристъл Палас ги накараха да паднат от преднината, която имаха с две точки пред Арсенал и три пред Манчестър Сити. Сега те са трети, на две зад отбора на Пеп Гуардиола. Две грешки, към които е добавена европейската катастрофа срещу „Деа“. Все още има реванш... но възстановяването от 0-3 е титанична задача. Вратите към полуфиналите на Лига Европа са почти затворени. Имат нужда от чудо в Бергамо.

Техните два поредни мача без отбелязване на гол на „Анфийлд“ са безпрецедентен неуспех. Те вече са изиграли 51 мача! 23 през 2024 г. Изключително износване, което изтощи Ливърпул. До краен предел. „Ако играем, както през първото полувреме, защо трябва да спечелим титлата? Критиките в момента са разумни, справедливи“, разсъждава Клоп, който обясни някои от черните точки на „червените“.

„Проблемите бяха различни. Допуснахме голове твърде лесно и нямахме късмет. В други дуели, при тези поводи, можехме да спечелим с 4:1, но футболът не работи така“, каза немецът. Ливърпул изигра девет мача, без да запази чиста мрежа. И в зоната на съперника те не са точно. Срещу Палас те не отбелязаха гол, когато техните „очаквани голове“ бяха 2.87! Рекорд във Висшата лига.

Клоп обаче вярва, че сезонът може да завърши много успешно: „Като треньор не е лесно. Търсим обясненията. За нас решението е да сме заедно на терена. Имаме ритъм, импулс... Ние сме труден съперник и трябва да намерим начин да спечелим отново“.