Б ившите служители на Българска федерация по борба (БФБ) определиха като несъстоятелни обвиненията от страна на новото ръководство за различни финансови злоупотреби и корупция.
Те дори разкриха заплатите си и внесоха уточнения относно задълженията на организацията, които според новата шефка Станка Златева и новия Управителен съвет възлизат на над 1,4 милиона лева.
„Борба, с мен или без мен, винаги ще има. Не съм карал никой от хората, работили във федерацията да си тръгват. Те сами го пожелаха, защото не желаеха да работят с новото ръководство. Не знам колко е анонимен Сослан Фарниев. Той дойде като личен треньор на Семен Новиков, който бе с много контузии. Фарниев успя да му повлия добре и да го върне в голямата борба. Той обаче каза на клубовете някои неща, които не им се харесаха. Върнахме се с медали от европейски и световни първенства. Навсякъде натурализират. Дори за САЩ се състезава руснак“, коментира първо досегашният президент на федерацията Христо Маринов.
"Тези хора тук до мен (б.а. - бившите служители Милена Славева, Росица Стоянова, Кирил Ванев, Али Пъръшмолла и Михаела Станева) са работили при не един или двама президенти. Тези хора бяха двигателят на Българска федерация по борба - организацията на вътрешни шампионати, международни турнири, регистрации, организации по транспорт, настаняване, документации, връзка с разни институции и какво ли не", заяви още той.
Милена Славева, счетоводител на федерацията за повече от 20 години, заяви: "Ситуацията е крайно непривична за нас. Бихме искали да не се стига до тук и да не ни се налага да даваме такива обяснения, но, уви, нещата ескалираха. Чувстваме се страшно огорчени след вчерашната пресконференция на т.нар. "ново начало" на Българска федерация по борба. Ние сме хората от стария завършек".
Бившите служители на федерацията обявиха публично доскорошните си заплати, които варират между 2 200 и 2 500 лева към 2025-а година. Славева разясни, че тя и нейните колеги са получавали и хонорари за организацията на републикански и международни турнири. Те са възлизали на около 500-600 лева за състезания и не са били ежемесечни.
"Тръгнахме си, като месец преди да го направим, предупредихме г-жа Станка Златева, че предвид политическите сили, които стоят над нейната кандидатура, ние не искаме да работим във федерацията и да ставаме част от политическа интрига", продължи Славева и добави, че реално тези служители са работели за три федерации - свободен стил, класически стил и жени.
"Беше обявено (б.р- от Златева), че само за месец март, в който сме освободени от длъжност, е трябвало да ни бъдат изплатени като заплати около 36 000 лева. Това също не отговаря на истината. Не мога да гарантирам дали това е точната сума, тъй като нямам достъп до счетоводната система на федерацията по обясними причини. Тези пари са обезщетения за неизползван платен годишен отпуск от служетителите по чл. 224 от Кодекса на труда. Те са абсолютно законни плащания, които се дължат на съответното лице във всяка една фирма", каза още бившият главен счетоводител.
Славева добави, че "внушенията за злоупотреби, корупция, липси и т.н. са несъстоятелни", защото отчетът на БФБ ежегодно се заверява от независим одитор. Неговият доклад се представя на Общото събрание на клубовете и се приема от тях. Федерацията също така се отчита на Министерството на спорта (ММС) съгласно договор между двете страни.
"Не виждам къде остава вратичка за съмнение, при положение че нашата дейност е проверявана от толкова много институции. Никой не е излизал със становище за нерегламентирани практики във федерацията по борба", каза още тя и по-късно подчерта, че проверките "в един момент станаха политически". Това й е било казано лично от Станка Златева "в прав текст".
На пресконференцията в четвъртък Златева и новото ръководство обявиха, че всички програми в борбата са изтрити.
"Аз гарантирам, че счетоводната програма е на мястото си. Програмата за трудови договори, работни заплати и хонорари е на мястото си с абсолютно пълната база данни. Програмата за издаване на фактури е на мястото си. Онлайн банкирането също функционира и може да се направи справка за всички банкови разплащания на федерацията за десетилетия назад. За мен това обвинение е несъстоятелно", каза Славева.
Кирил Ванев, бивш системен администратор на федерацията, добави: "Твърдението, че сме били изтрили историята на федерацията, е меко казано несъстоятелно. Когато се предаваше цялата работа на новото ръководство, аз лично предадох на главния секретар Недко Маринов всички необходими пароли за достъп до YouTube канала, пощата, сайта за администрацията на различни турнири, хостинга за уебсайта и други. Беше им показан и от 2010, откакто аз се занимавам с тази дейност, така нареченият сборник за всички състезания. Всяко едно от тях е в годишния сборник, включително цялата статистика, която се твърдеше, че я няма. Просто може би хората не знаят как да се оправят с тази информация или как да я намерят. В тези папки е и статистиката на спечелените медали от 1956-а година насам. Те са над 1400, между другото. Описан е всеки медалист и винаги може да се направи справка. Нищо не съм изитрвал както аз, така и други членове на федерацията. Другото беше за програмата за провееждане на състезания. Тя е на всеки лаптоп и е достатъчно да се натисне едно копче".
Славева внесе яснота и около задълженията на федерацията, които възлизат на над 1,4 милиона лева и са предимно към фирми на бизнесмена Гриша Ганчев и неговия син Данаил Ганчев, меценатствали БФБ открай време.
Славева посочи кои суми от къде произлизат. 420 000 лева са средства, които се изплащат на спортисти, треньори и служебни лица, но не са постъпили във федерацията от ММС в началото на годината. Договорът между двете страни е бил подписан през месец март, дни преди Общото събрание. Други 400 000 лева са предимно наеми и консумативи към Национална спортна база, за самолетни билети за състезания в чужбина, възстановителни средства, операции на контузени спортисти, купи и медали за състезания от вътрешния спортен календар, за съдии, за ранкинг турнира в Албания, за лагер в Хърватия и други.
"Задължения, свързани с основната дейност на федерацията. Задължения, които се финансират от ММС и в момента, в който дойдат пари от министерството, те биват погасявани. Такава е процедурата всяка година", продължи Славева.
Бившата счетоводителка на федерацията остави "най-интересното за последно" - 658 000 лева към фирми, свързани с Гриша Ганчев и Данаил Ганчев.
"Да, това е точно така, не знам дали ви изненадвам. Това е може би единствената информация, която не опровергавам. Това са заеми, които федерацията е получила в периода 2017-2025. Това са заеми, с които федерацията е покрила недостига за административната си дейност. ММС финансира една огромна част от дейността на федерацията, но част от административната дейност за съжаление не може да бъде покрита", каза тя.
"Получаването на заеми и изобщо функционирането на федерацията е практика, която съществува от много време. Аз съм в тази организация от 25 години и за този период тя получава и връща заеми, за да функционира като нормална структура. Каза се, че г-н Христо Маринов бил подписал за заемодател и заемополучател, разходите отиват в БФ Борба, а приходите – във фирмите. Сложила съм си пет въпросителни и пет удивителни. Ако някой може да ми обясни – как така, когато получаваш заем при теб отиват разходите, а приходите отиват при този, който ти е дал заем? Не разбрах тази формулировка, не разбрах какво искат да кажат. Иначе, г-н Христо Маринов е управител на едно от дружествата, които са предоставили заем на Българска федерация по борба. Това са договори, които са абсолютно юридически издържани и няма нищо нередно в тях. Това винаги са били безлихвени заеми и никога не са били изискуеми. Всички те са получени по банков път, а не с фалшиви документи. Федерацията не връща пари, които не е получила", продължи Славева. Тя разкри още, че федерацията е получила дарения от фамилия Ганчеви на стойност над 330 000 лева за последните 8 години.