0

Р илски спортист победи Левски с 92:86 (28:30, 17:23, 22:16, 25:17) и спечели за втори пореден и общо четвърти път Купата на България по баскетбол за мъже след 2016-а, 2018-а и 2021 г.

Финалът на надпреварата в „Арена Ботевград“ бе повторение на миналогодишния сблъсък за трофея, в който Рилски спортист също триумфира. Старши треньорът на състава от Самоков Людмил Хаджисотиров прибави трето златно отличие от турнира на сметката си.

През почти цялото време финалният двубой бе изключително равностоен. Страхотната стрелба на Левски през първото полувреме - 11/14 от тройката, донесе аванс от осем точки на "сините" при 45:53 на полувремето. Момчетата на Удо обаче не се предадоха и настигнаха своя съперник в традиционно силната за тях трета четвърт, преди отново да се окажат назад в резултата с шест точки при 76:82 в оставащи пет минути до финалната сирена. Павлин Иванов, Брендън Браун и Алекс Симеонов обаче успяха да върнат Рилецо на правия път и да помогнат на тима си да излезе напред в заключителните моменти от срещата и да запази преднината си до самия край на дербито.

За най-полезен баскетболист във финала бе избран Павлин Иванов от Рилски спортист. Той реализира 21 точки, 4 борби и 2 асистенции в сблъсъка с Левски.

Най-резултатен за победителите от Самоков беше Брендън Браун с 28 точки, 5 борби и 6 асистенции. Алекс Симеонов добави 17 точки и 10 борби, а с 12 точки и 8 борби се отчете Трей Портър.

За Левски силен мач изигра Марио Литъл, който завърши с 30 точки и 3 борби. По 15 точки отбелязаха Ивица Радич и Цветомир Чернокожев, като Радич овладя и 8 борби. Джош Паркър вкара 11 точки за „сините“.