0

З вездата на Далас Маверикс Лука Дончич се контузи при гостуването на Финикс, спечелено с 99:95 в мач от редовния сезон на Националната баскетболна асоциация (НБА) на САЩ и Канада.

Малшансът застигна Лука Дончич в четвъртък вечер във FootPrint Center. Той влезе да играе, след като научи, че ще бъде титуляр в следващия „Мач на звездите“, както беше обявено по телевизията в началото на деня в НБА. Но за словенеца всичко приключи след изиграни само 3:06 минути от двубоя срещу Финикс Сънс. При смяна на посоката след пробив отдясно той стъпи на крака на Микал Бриджис и левият му глезен се усука лошо. В този момент всичко свърши за него.

„Вероятно ще имаме повече информация, когато стигнем до Юта“, каза треньорът на Далас Джейсън Кид след мача. Той очевидно има предвид предстоящото пътуване на отбора за игра в събота срещу Джаз, а не за „Мача на звездите“, който също се играе там и за който Лука вече има билет.

„Но (Дончич) изглеждаше щастлив, радваше се за съотборниците си“, добави треньорът. Радостта бе нещо нормално, тъй като Далас грабна важна победа срещу  Финикс, пряк съперник на Запад, и с бурна история на мачовете между двата титма.

Загубата на най-представителния играч на Маверикс, който за първи път остана на нула в кариерата си в НБА, принуди някои от другите да се напрегнат повечко.

Очевидно всички трябваше да го направят и колективните усилия бяха това, което ги доведе до успеха, но най-много се открои Спенсър Динуиди.
Пойнтгардът затвори мача с 36+9, като се превърна в мотор на тексасците с най-добрите си показатели за сезона.

Лука Дончич е водещият реализатор в НБА със средно 33.8 точки на мач, 9.1 борби и 8.6 асистенции до момента.

Дориан Фини-Смит добави 18 точки и 12 борби, Дуайт Пауъл се отчете с 15 точки, а Тим Хардауей-младши реализира 11 за Маверикс, които спечелиха едва трети мач от последните си десет.

Крис Пол и Камерън Джонсън бяха най-резултатни за Финикс с по 20 точки всеки, а Диандре Ейтън се отчете с 19 точки и 20 борби след като пропусна последните три срещи на Сънс заради болест.

Бостън претърпя домакинско поражение от Ню Йорк Никс със 117:120 след продължение в друга среща от вечерта.

Джулиъс Рандъл отбеляза 37 точки, а Джейлън Брънсън – 29 за гостите. И Рандъл, и Брънсън вкараха ключови тройки след като Селтикс започнаха с 5:0 в продължението.

Джейсън Тейтъм се отчете с 35 точки и 14 борби, а Джейлън Браун вкара 22 точки при третата поредна загуба на Бостън.

Шарлът се справи като домакин на Чикаго със 111:96 след 28 точки на Тери Розиър и 15 точки, 11 борби и 8 асистенции на ЛаМело Бол, който не бе играл от повече от седмица.

ДеМар ДеРоузън завърши с 28 точки, 3 борби и 5 асистенции за Булс, който загубиха втори пореден мач след като бяха направили серия от три успеха. Зак ЛаВин се отчете с 18 точки и 9 борби, а Патрик Уилямс добави 15 точки.

Детройт надделя като гост на Бруклин със 130:122 след като Садик Бей вкара 15 от своите 25 точки в третата четвърт за Пистънс, които прекъснаха поредица от четири поражения. Детройт отбеляза 43 точки в третата част, което бе най-доброто им постижение в една четвърт за сезона.

Алек Бъркс добави 10 от своите общо 20 точки в четвъртия период, а Джейлън Дюрен се включи със 17 точки. Кайри Ървинг бе най-резултатен за домакините от Бруклин с 40 точки, 5 борби и 6 асистенции, а Нет вече са с баланс 2-6 от началото на януари, когато Кевин Дюрант контузи дясното си коляно.

Кливланд също постигна успех като гост на Хюстън със 113:95. Дариъс Гарланд завърши с 26 точки, докато Евън Мобли и Джарет Алън направиха „дабъл-дабъл“ – първият с 21 точки и 10 борби, а вторият с 14 точки и 10 борби. Донован Мичъл пропусна четвърти от последните пет мача на Кавалиърс.

Лос Анджелис Клипърс надделя над Сан Антонио със 138:100 като домакин в друг двубой от НБА. Пол Джордж отбеляза 35 точки, а Кауай Ленард вкара 27 само за три четвърти.

Норман Пауъл добави 15 точки за Клипърс, които спечелиха четвърти пореден двубой. Келдън Джонсън се отчете с 19 точки за Спърс.

Срещи от редовния сезон на Националната баскетболна асоциация (НБА) на САЩ и Канада:

Източна конференция

Атлантическа дивизия: Бостън 35 победи/15 загуби, Филаделфия 31/16, Бруклин 29/19

Централна дивизия: Милуоки 31/17, Кливланд 30/20, Индиана 24/26

Югоизточна дивизия: Маями 27/22, Атланта 25/24, Вашингтон 22/26