0

О тборът на ЦСКА постигна трета поредна победа в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Възпитаниците на старши треньора Росен Барчовски надиграха Академик (Пловдив) със 100:73 (24:16, 21:22, 29:17, 26:18) като гост в зала „Сила“ в среща от 22-ия кръг на шампионата.

С 12 победи и 8 загуби „червените“ новаци в елита се изкачиха на трета позиция в подреждането с 32 точки, колкото има и четвъртият Левски.

Академик регистрира пето поредно поражение и остава девети в класирането с 6 успеха, 14 загуби и 26 точки в актива си. Така играчите на старши треньора Йордан Янков остават извън турнира за Купата на България, в който ще участват първите осем отбора в класирането след 22-ия кръг.

В началото на срещата домакините дръпнаха с 9:4 след две успешни стрелби от тройката на Васил Бачев и кош на Джейлън Минет.

ЦСКА отговори със серия от 11 последователни точки и това принуди старши треньора на „студентите“ Йордан Янков да вземе прекъсване. След него обаче „червените“ продължиха да бъдат по-резултатни и приключиха първата четвърт с аванс от 24:16.

Вторите десет минути стартираха по сходен начин и в средата на частта ЦСКА поведе с 16 точки при 40:16. Последва серия от 8 поредни точки за Академик и до края на полувремето домакините скъсиха изоставането си до 38:45.

След почивката баскетболистите на Росен Барчовски задобряха в стрелбата  за три точки и спечелиха категорично третата част, за да поведат с 19 точки – 74:55 преди последната четвърт.

ЦСКА се възползва от солидния си аванс в последната част и не изпусна инициативата до края за 100:73.

Най-резултатен за победата на „червените“ беше Мартин Сотиров с 30 точки, докато Таменанг Чо записа „дабъл-дабъл“ с 11 точки и 14 борби, към които добави и 9 асистенции.

За домакините Васил Бачев реализира 21 точки, а Александър Милов вкара 18 от пейката.

Левски победи Шумен със 78:67 (17:17, 25:13, 21:12, 15:25) като гост в 22-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ), с който приключва вторият етап в шампионата.

„Сините“ заемат четвърто място във временното класиране с 12 успеха и 8 поражения, колкото има и третият ЦСКА, а баскетболистите на Шумен са последни, 11-и с 3 победи и 17 загуби.

След сравнително равностойна първа четвърт, приключила 17:17, гостите имаха превъзходство до почивката и поведоха с 42:30.

Последва също по-добра трета четвърт за „сините“, които увеличиха аванса си до 63:42 преди последните 10 минути, а най-голямата разлика, фиксирана след почивката бе 28 точки. До края на мача силите на домакините от Шумен стигнаха за намаляване на изоставането им до 11 точки.

Джон Флорвиъс бе най-резултатен за гостите от София с 18 точки и 10 борби. Асен Великов завърши с 16 точки, 6 борби и 6 асистенции, а Лъчезар Димитров и Златин Георгиев вкараха по 14 точки.

За Шумен 20 точки реализира Георги Кендеров, а Ишмаел Ел-Амин се отчете с 16 точки, 5 борби и 5 асистенции.

Тимът на Берое надделя над Черно море Тича със 109:98 (23:27, 27:27, 30:17, 29:27) като гост във Варна в друг мач от кръга. С деветата си победа от началото на сезона старозагорци заемат държат седма позиция в подреждането като имат и 11 загуби, докато Черно море Тича е десети с актив 5-15.

Домакините взеха 4 точки аванс след първата четвърт и задържаха преднината си и до почивката, която дойде при 54:50 в тяхна полза. По-силна трета част за Берое донесе на обора, воден от старши треньора Бойко Миленков преднина от 80:71 преди заключителния период.

Варненци водеха с 69:63 при 4 минути и половина преди края на тази четвърт, но баскетболистите на Берое осъществиха обрат до 77:69 при оставащи минута и половина. Гостите контролираха двубоя до финалната сирена, записвайки аванс от 16 точки в последната четвърт.

Келси Барлоу се отличи с 33 точки, 6 борби и 7 асистенции за Берое, а Александър Тодорович се отчете с 20 точки и 6 борби.

За домакините Тач Ънру завърши с 29 точки, 3 борби и 4 асистенции, Мартин Йорданов добави 21 точки и 9 борби, а Ейвърил Ъгба пропусна двубоя.