Ц ената на разрешителното за изкачване на Еверест ще бъде увеличена с една трета с цел борба със замърсяването и подобряване на безопасността на най-високия връх в света, съобщи ръководителят на туристическия отдел на Непал.
Опитът за изкачване на покрива на света в разгара на сезона, през пролетта, вече ще струва 15 000 долара в сравнение с 11 000 долара досега, съобщи за АФП Нараян Прасад Регми, генерален директор на Министерството на туризма.
„Цената остава постоянна в продължение на десетилетие и беше крайно време да я преразгледаме“, подчерта той.
Цените през по-малко популярните периоди, през зимата и през сезона на мусоните, когато изкачването е още по-трудно, са се повишили в подобни пропорции, а именно от 5500 на 7500 долара за есенния сезон.
В Непал се намират осем от 14-те световни върха с височина над 8000 метра и всяка година посреща хиляди алпинисти.
Чужденците вече харчат десетки хиляди долари, опитвайки се да достигнат 8 849-метровия връх, а миналата година са били закупени над 400 разрешителни, което е донесло на държавата повече от 4 млн. долара.
Тези пари са предназначени за почистване на отпадъците, оставени от катерачите, и за операции по издирване и спасяване.
Туроператорите, предлагащи това изкачване, се надяват, че това увеличение няма да възпре катерачите, а някои се опасяват, че те ще се изкушат да направят изкачването от Китай.
„Някои алпинисти може да се насочат към Тибет, където условията са много по-добри“, каза Мингма Г Шерпа, който ръководи агенцията за алпинизъм „Imagine Nepaline“, като подчертава, че таксата трябва да се изразходва за подобряване на условията. „Нашето правителство просто увеличава таксите, но не прави много. То трябва да осигури и подкрепа за алпинистите и водачите“.
Непал е критикуван за това, че позволява на твърде много алпинисти да изкачват Еверест, като в същото време не прави почти нищо, за да поддържа върха чист.
От миналата година правителството изисква от алпинистите да носят тракери и торбички за събиране на фекалиите им.
Увеличението на таксата беше одобрено от правителството през януари, но беше публикувано в официалния вестник на страната едва на 2 февруари, предаде БГНЕС.