П оявата на модерни севернокорейски оръжия по бойните полета в Украйна и продължаващите успешни опити с различни системи ракетно въоръжение взеха да сриват мита за технологичната изостаналост на азиатската държава.
Пример за това е фактът, че Корейската народнодемократична република (КНДР) представи на изложбата „Развитие на отбраната 2024“ в Пхенян на 21 ноември 2024 г. новия основен боен танк (ОБТ) Tianma 2.
Пегас
Името в превод означава „крилат небесен кон“, аналог на древногръцкия Пегас. Той веднага привлече вниманието на специалистите, заедно с показаната хиперзвукова балистична ракета със среден обсег Hwasong-16B. Новият танк замени досега показвания ОБТ Chonma 2. Явно Северна Корея изоставя поредното модернизиране на базата на стария съветски ОБТ T-62 и преминава към по-модерен дизайн. Представянето на Tianma 2 (първоначално обозначен от чуждите разузнавания като М2024) вероятно означава, че ОБТ Chonma 2 е спрян от производство и е пристъпено към производство на новия танк.
На парада на 27 юли 2023 г. Cheonma-2 вече има модулна броня.
Родословие
Визуално концептуалният ОБТ Cheonma-2 има смесен дизайн от американския M1 Abrams, руския T-14 „Армата“ и иранския Zulfiqar-3, въпреки че цялостното му оформление е по-сходно с последния. Предната част на бронята на купола е наклонена подобно на M1 Abrams. Корпусът има бронирани плочи отстрани, с ламелна броня отзад, защитаваща двигателя точно като на Т-14. Танкът има модулна композитна броня, аналогична на тази на модерните ОБТ от 3-то поколение. Куполът вероятно има броня с дебелина 10 см за защита срещу атакуващи отгоре боеприпаси. В сравнение с предходния ОБТ Songun-915, командирът е в дясната част на купола поради добавянето на автомат за зареждане. Танкът има 7 колела, защитени от гумени „поли“, и е по-голям от предишните севернокорейски ОБТ, които имат 6 колела. Танкът за първи път бе с реактивна активна броня (ERA) по време на парад на 27 юли 2023 г. и индексът му бе сменен от М2020 на М2024.
На Развитие на отбраната 2024 - ОБТ Tianma 2 в пълна комплектация.
Защита
Комплексът за активна защита (КАЗ) е монтиран в долната част на купола; два в предните ъгли и два от всяка страна, всяка с по 3 тръбни пускови устройства. Това оформление е подобно на руската система „Афганит“ от ОБТ T-14 и има прилики с израелската система Trophy APS. Севернокорейският аналог вероятно също има радари и оптически сензори за предупреждение срещу влитащи заплахи. Системата контролира автоматичното завъртане на купола към приближаващия боеприпас, така че, ако той проникне през ERA, да удари зоната с най-мощна броня. Има 4 панела на импулсно-доплеров радар с електронно сканиране на антенната решетка и интегрирани ултравиолетови сензори. Благодарение на интеграцията системата има повишена устойчивост на РЕБ и може да работи само в пасивен режим с включени камери, но с изключен радар за намаляване на радарния силует.
Близък поглед към системите на купола
Въоръжение
Основното оръдие на танка се базира на съветското 125 mm оръдие 2A46, използвано в предишните ОБТ Chonma-216 и Songun-915. Коаксиалната картечница е вляво от оръдието, а 30 mm гранатомет АГС-30 е разположен от лявата страна на купола. В духа на съвременните тенденции при ОБТ Tianma-2 има пускова установка за 2 управляеми противотанкови ракети (ПТУР) Bulsae-3. ПТУР Bulsae-3 е копие на съветския ПТУР 9M133 „Корнет“, създадено по метода на обратния инженеринг. Получените от Северна Корея по различни канали ОБТ T-72 са от ранните модификации и не могат да изстрелват ПТУР през цевта на оръдието. За да се подсили защитата на танка, отгоре куполът е оборудван с антидрон система. Това отразява фокуса на КНДР върху противодействието на този нов тип оръжие и е ясен знак, че страната бързо усвоява уроците от войната в Украйна.
Мобилност
Смята се, че танкът се задвижва от двигател с мощност 1200 к.с. Очакваната маса на танка е над 50 тона. Танкът е сравнително компактен по размер, което е предимство за бронирани бойни машини, чийто оперативен ареал са хълмисти и планински терени, каквато е географията на Корейския полуостров.
Отгоре на купола са разположени панорамни мерници и метеорологична мачта от дясната страна, както и димни гранатомети в задната му част. Командирът и мерачът имат отделни мерници, вероятно с термовизионни устройства. Ако е вярно, това би дало способност „ловец-убиец“ (hunter-killer). Нещо повече - дава възможност и за нощни бойни действия, подобрение в сравнение с по-старите севернокорейски ОБТ. Оръдието е жиростабилизирано, с подобрена точност при стрелба в движение. Сензорите на системите за активна защита са разположени в предната част на купола. Този дизайн е подобен на този реализиран на американския ОБТ M1A2C (SEPv3). Корейската телевизия KCTV излъчи кадри на КАС, прехващаща изстрел от РПГ-7 на полигона в Кусонг в рамките на изложението „Развитие на отбраната 2023“. Това е „похвално постижение за севернокорейските инженери“ по думите на водещ отбранителен експерт.
Димитър Ставрев, военен експерт