С ъс специално представяне на филм и книга, посветени на незабравимия Георги Парцалев, гостите и жителите на Хисаря ще почетат 100-годишнината от рождението на незабравимия актьор.
Събитието е част от програмата на фестивала „Арт Будилник“ и община Хисаря за празниците на града. Всички събития от 14 до 22 юни са с „вход свободен“.
Почит
На 19 юни публиката в курорта ще отдаде чест на тази легенда на българското кино с представяне на биографичната книга „Хамлет от град Левски“ на Георги Тошев.
Това е разказ за човека зад усмивката. За цената на таланта, за смелостта да бъдеш различен, за личната тъга, която стои зад професионалния блясък. Георги Парцалев не е просто част от златната епоха на българското кино и театър – той е нейният символ. Сто години след неговото рождение той остава непреходен – не само като актьор с неподражаемо чувство за хумор, но и като човек със сърце, по-голямо от всяка сцена. Самият Георги Тошев – разказвач, пътешественик, журналист, изследовател на човешките съдби, лично ще представи „Хамлет от град Левски“. Той влиза в дълбочината на живота и изважда онези истории, които остават скрити за очите, но говорят на сърцето.
Концерти
Празниците на Хисаря ще се превърнат в една разнообразна, емоционална и свежа плетеница от музика, театър, книги, вкусна храна и спомени, които ще ни топлят чак до другата година. Още с откриването градът ще заблести още по-силно, защото на сцената на Летния театър ще се качи неповторимата Михаела Филева.
Името й е синоним на талант, стил и класа. Тя не просто пее – тя разказва истории, докосва сърца и вдъхновява. Съчетание от завладяващ глас, сценично присъствие и интелигентност, Михаела е едно от най-ярките лица на съвременната българска музика. Не се страхува да експериментира – нито в музиката, нито в живота. Тя е артист, който вярва в смисъла зад всяка дума и емоция. Освен певица тя е и автор на текстове, ментор, вдъхновител, жена със собствен почерк и позиция. С всяка своя песен, с всяка изява тя ни напомня, че да бъдеш различен не е недостатък – а сила. На 14 юни всички гости и жители на Хисаря ще се потопят в света на Михаела Филева – свят, в който музиката говори, а сърцето пее.
Датата 21 юни е запазена за Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ – това не е просто група, това е явление в българската музика. Комбинацията между поетичната чувствителност на Стефан Вълдобрев и музикалната експлозия на „заподозрените” е рецепта за сцена, която винаги гори. От „По-полека” до „Аз ли съм или не съм”, песните им са не просто хитове – те са саундтрак на поколения. Те правят музика, която не се подчинява на времето – топла, интелигентна, заредена със смисъл и усещане за свобода. Събират хиляди на концерт, но говорят така, сякаш са в хола ти. А най-хубавото? Всяка тяхна поява е като среща със стари приятели, които винаги имат какво да ти кажат – с усмивка, с истина и с много сърце.
Книги
Хисаря и „Арт Будилник“ отдават заслуженото и на книгата. На 17 юни Мария Лалева ще представи последния си роман - „Пътища от огън“. Мария Лалева – жена с перо, което разрязва тишината и остава следа. Автор, който вади душата на думите и я оставя в ръцете на читателя. Със своя характерен стил – дълбок, емоционален и разпознаваем – тя се превърна в един от най-обичаните съвременни български писатели.
След успеха на „Живот в скалите“ и „Пасиансът на архангелите“ Мария Лалева се завръща с „Пътища от огън“ – роман, който не просто се чете, а се преживява. Мария Лалева е глас, който говори тихо, но се чува силно. Глас на женствеността, мъдростта и вътрешната сила. Тя пише така, сякаш всяка дума е молитва, а всяка страница – изповед.
Театър
Към театъра в Хисаря обръщат поглед с „Отворена брачна двойка“ – съвременна комедия, която кара публиката да се смее с глас… и същевременно да се замисли. Постановка, в която брачният живот се разнищва до най-смешните, нелепи, а понякога и болезнено истински детайли. Написана от легендарните италиански драматурзи Дарио Фо и Франка Раме, пиесата е иронична, искрена и абсолютно актуална – днес повече от всякога.
На сцената блестят Александра Сърчаджиева – с характерната си емоционалност, чувство за мярка и способност да накара всяка реплика да звучи истински – и Филип Буков – харизматичен, енергичен, със силно сценично присъствие и нюх към комедията. Двамата създават взривоопасен тандем, който превръща спектакъла в бързо, динамично и забавно пътуване из лабиринтите на брака, ревността, любовта и… модерните отношения. Защото понякога, за да спасиш една връзка, трябва да я преобърнеш с главата надолу.
Гастрономията среща музиката на фона на Античността
Истинско кулинарно пътешествие на фона на Античността и крепостната порта „Камилите“ в Хисаря са подготвили трима шеф готвачи в различни дни. Шеф Манчев, шеф Станислав и шеф Тоби ще заведат публиката отвъд кулинарната техника – към историите зад храната, магията на подправките и връзката между вкуса и човешките емоции. Защото кулинарията не е просто храна – тя е преживяване.
„Добре дошли в свят, в който ножовете са остри, но атмосферата – топла. Приятно готвене… и още по-приятно изкушение!“, обещават организаторите от „Арт Будилник“ и община Хисаря.
Веднага след шоуто на шеф Станислав гостите и жителите на Хисаря ще се потопят в музикалните шедьоври на виртуоза Евгени Генчев. Пианист, който не просто свири, а разказва истории с всяка нота. Той е от онези артисти, които превръщат класиката в преживяване, а сцената – в магия. Известен със своята музикална ерудиция, харизма и изящество, той не се ограничава само до концертните зали – Евгени притежава способността да пренася класиката в поп културата, без да губи нейната дълбочина. Публиката го познава както от соловите му изяви, така и от телевизионния екран, където винаги оставя впечатление на човек с класа, вкус и неподражаем стил. За него пианото не е инструмент – то е продължение на душата. А всеки негов концерт е покана към свят, в който музиката говори, а тишината след последната нота казва повече от хиляди думи.
„Снежанка“, „Трите прасенца“ и работилничка за кукли за най-малките
Държавен куклен театър-Бургас гостува в Хисаря с два спектакъла. На 15 юни ще представят спектакъла „Снежанка“.
Всички знаете историята за Снежанка и седемте джуджета. В представлението ще я видите точно както е в приказката: и мащехата, и ловеца, вълшебното огледало, шнурчето, гребена, ябълката… Всичко това ще оживее пред очите ви благодарение на двама чаровни и много талантливи актьори.
На 22 юни пък ще се насладите на „Трите прасенца“. И тази приказка започва с „Имало едно време…“, защото истинските приказки нито си помнят времето, нито пък кой ги е измислил, но въпреки това се разказват и до днес. Те и затова са истински, защото майсторски са измислени. Историята за трите малки прасенца не е по-различна, знае се, че идва някъде от Англия, но откъде се знае – никой не знае. И затова всеки я разказва както си знае. А в Хисаря обещават да я разкажат с много смях и забава за най-малките. И двата дни веднага след постановките ще има детски работилнички- едната за вкусотии, а другата за кукли.
„Нашите най-малки приятели са най-голямата радост за екипа на „Арт Будилник“ и вярваме, че ще ви подарим незабравими мигове“, разказват още организаторите.
