0
Сн ндалите за чадър и шезлонг на плажа в Слънчев бряг започнаха още с първия ден от новия сезон. Туристи в Слънчев бряг са поискали неустойка от хотелиерите затова, че от тях се иска да плащат на плажа за шезлонг и чадър. Управители и собственици на хотелите край южния плаж в Несебър се оплакаха пред медиите, че концесионерът е
запълнил плътно свободната до преди седмица плажна ивица
Пред „Монитор” концесионерът Кирил Спасов обясни, че той е спасил законовата процедура половината от ивицата да бъде свободна и изпълнява схемата, която ежегодно се одобрява от Министерство на регионалното развитие.
Тази година шезлонгите и чадърите са на зони през 100 метра по схемата – 100 метра платени, 100 метра – свободна територия. Това се е наложило и от новите атракции, които концесионерът въвежда.
„На практика от близо половин километровата плажна ивица 52% са свободна територия, но тя е разделена на зони и това може да се установи във всеки момент”, твърди Спасов.
Летовниците обаче са недоволни, че в свободните зони, където уж може да си разположат чадърите, има лодки, батути, водни колелета и други атракциони.
Проблемът според него е в самите хотелиери, които не искат да плащат по никакъв начин за плажното спокойствие на гостите си. Той е предложил на недоволните от новото разпределение опцията хотелите да плащат по 10 лева на ден за чадър и два шезлонга и ако преценят, да включат тези пари в стойността на почивката. Хотелиерите обаче не били съгласни.
Ако обаче концесионерът направи пред тези хотели свободни територии, ще ощети други от хотелите, пред които до това лято териториите са били платени.
„Концесията ни е от 10 години и проблемът е, че има местни хотелиери, които искат всичко да им е без пари, сипят негативни коментари, а после се сърдят защо няма туристи по нашето Черноморие”, недоволства концесионерът.
Сезонът по Южното Черноморие започна с 56 безстопанствени плажа. В Добруджа също има 15 ивици без охрана.
Те са били неатрактивни за фирмите, тъй като достъпът бил затруднен или бурите на юг са изяли пясъка, а на север сезонът е къс и няма толкова туристи.
Държавата беше предприела инициативата да раздели ивиците на по-малки с надеждата, че може по-лесно да намери стопани, но и това не помогна. Сред неатрактивните ивици, които и тази година ще останат безстопанствени, са „Смриките”, „Иракли”, „Атанасовска коса”, „Крайморие север”, „Малък Оазис”, „Царево север”, „Скалите”, „Липите” и др.
През тази седмица служители от областната администрация ще обходят ивиците в областта, за
да поставят предупредителни табели „Неохраняем плаж!
Къпането забранено!” и „Внимание! Неохраняем плаж!”. Обозначителните знаци са на три езика и ще бъдат поставени на видими места. Броят им е в зависимост от големината на плажната ивица и входовете до нея, обясниха от областната администрация. След това същите служители периодично ще проверяват през целия сезон за наличността на табелите.