О т днес започват Рождественските (Коледни) пости, наричани още и Филипови. Те са втори по своята продължителност след Великия пост и продължават 40 дни, но и не са така строги като Великия и Богородичния пост.
Корени
За пости се говори още в Стария завет. Когато търсели помощ и ръководство от Бога, хората, които пътували за Йерусалим, постели, за да покажат, че искрено искат Божията помощ (Ездра, 8:21-23). Древните юдеи са постили, когато са искали да покажат разкаяние за минали грехове. Законът, който Бог дал на Моисей, включвал заповедта да постят в Деня на изкуплението (Левит, 16:29-31). След покръстването си Исус е постил 40 дни, за да се подготви за поверената му от Бога задача (Лука, 4:1-2).
Канонът
През първата седмица на Коледния пост и периода 20-24 декември включително се консумира само растителна храна с олио. През останалите дни на този пост (без сряда и петък) се разрешават безгръбначни животни (охлюви, миди, октоподи и др.), които Църквата също е приела за постни храни. Традиционно на 21 ноември - Въведение Богородично, и на 6 декември - Никулден, се разрешава консумацията на риба. През целия пост не се разрешават месо, млечни продукти, яйца и техните производни. Употребата на алкохол не е изрично забранена от канона, доколкото той е произведен от растителни продукти, но въздържането или ограничаването на неговата употреба също е част от изискванията към вярващите. Строгият пост включва и въздържание от полов живот.
Покаяние
Свещеници винаги подчертават, че физическият пост е само средство за духовно пречистване, а човек трябва най-вече с делата си да покаже, че искрено се е разкаял за грехове си и да потърси опрощение. Това е период, през който човек трябва да се въздържа от всякакви видове умствени и телесни страсти, нечисти мисли и думи, завист, злоба, алчност и похот във всичките им разновидности.
Редукция
В съвременните условия постът подлежи на известна редукция. Затова човек, който се готви за изповед и Свето причастие, е необходимо предварително да уточни с изповедника си начина и степента на постене. Болни, възрастни хора, бременни жени, кърмачки и подрастващи непременно трябва да се посъветват с изповедника си за начина, по който ще постят. Те или получават пълно освобождаване от поста, или им се препоръчва т.нар. бял пост, който разрешава употребата на мляко и млечни продукти. От пост се освобождават и пътуващите в странство, както и военните, изпълняващи бойни мисии.
Константин Събчев