0
{img} Отгледаха развит човешки мозък
Учени от САЩ отгледаха в лаборатория почти напълно развит човешки мозък, чиято зрелост е сравнима с тази на 5-седмичен ембрион в майчината утроба, пише в. “Дейли телеграф”. Мозъчният органоид е създаден от препрограмирани кожни клетки и е с размера на гумичка на молив. Учените от университета на Охайо се надяват, че миниатюрната маса от функциониращи нервни клетки и влакна ще е ценно средство за тестването на нови лекарства, без да се използват животни, както и за изследването на мозъчни заболявания като болестта на Алцхаймер. Освен нервни клетки и техните “проводници” на сигнали - аксони и дендрити, “мозъкът” съдържа също поддържащи и имунни клетки. Органоидът разполага с 99 процента от гените, налични в мозъка на ембриона, и зачатъчни гръбначен мозък и “око”.
{img} Палеодиета, но с въглехидрати
Палеодиетата, която стана особено популярна напоследък, залага на много месо, риба и зеленчуци. Британски учени обаче твърдят, че най-вероятно тя е  съдържала и въглехидрати. Затова предлагат на нейните привърженици да не я следват в „редактирания” й вид.  Учени от Лондонския университетски колеж твърдят, че древните хора въобще не са избягвали въглехидратите, защото скорбялата на растенията ги съдържа в изобилие.  Проф. Марк Томас е категоричен, че въглехидратите “трябва да бъдат върнати” в палеодиетата. Според него еволюционните промени са обусловени от начина на готвенето и от ензими за разграждане на скорбялата в слюнката и панкреаса, които са дали възможност за бърз растеж на мозъка. Месото само по себе си не може да осигури огромното количество енергия, необходимо за увеличаване на мозъка, изтъква той.
{img} Игра, която приспива децата, стана бестселър
Детска книга, написана от психолози, с думи, които релаксират и уморяват, оглави списъка с бестселърите на интернет книжарницата “Амазон”, съобщи в. “Дейли мейл”. “Заекът, който иска да заспи” от шведския психолог Карл-Йохан Форсен Ерлин обещава да приспи за нула време и най-големите палавници с идеалната комбинация от строеж на изречението и успокояващи думи. Тя е от 22 страници и разказва за заека Роджър, който се опитва да заспи с помощта на чичо Прозявка, Бухала с натежалите очи и Сънливия охлюв. Един през друг те му казват “Мисли бавно, дишай бавно и спокойно, бавно и спокойно. Нека тялото ти натежи, да стане тежко сякаш пада точно като лист  - бавно, надолу, надолу. Клепачите ти стават толкова тежки”.Карл-Йохан Форсен Ерлин, който преподава в университета на Йоншьопинг, твърди, че книжката му е вербален еквивалент на люлеенето на детето, докато заспи. Тя му помага да се съсредоточи върху релаксацията и да стане част от разказа. За родителите има инструкции на кои думи да наблягат и какви мимики да правят в определени моменти.