П андемията от COVID-19 удари издръжката на деца, като намали събираемостта на присъдените суми. Това съобщи за „Монитор“ председателят на Съвета на камарата на частните съдебни изпълнители Иван Хаджииванов.
Пандемията от COVID-19 удари издръжката на деца, като намали събираемостта на присъдените суми. Това съобщи за „Монитор“ председателят на Съвета на камарата на частните съдебни изпълнители Иван Хаджииванов.
„Делата за издръжка на деца са с предимство, но много от хората остават без работа или отиват да работят в чужбина и ние няма откъде да съберем парите, които съдът е определил за издръжка на дете. Събираме ги на пресекулки. Хората понякога плащат, понякога – не. Като нямат доходи, няма какво да се вземе“, обясни Хаджииванов.
През 2021 г. обаче събираемостта е скочила почти двойно
като ЧСИ-тата са събрали 1 млрд. лв., а през 2020 г. сумата е била 655 млн. лв. Причината за по-високата събираемост се обяснява с факта, че през 2020 г. частните съдебни изпълнители не събираха дългове 4 месеца, и то по собствено желание.
„В кризисната 2020 г. частните съдебни изпълнители бяха единствената гилдия, която поиска парламентът да ограничи със закон дейността й. Докато част от икономически активните субекти спряха да работят принудително, ЧСИ го направихме съзнателно. В продължение на четири месеца ограничихме редица от действията си. Направихме го, за да не стресираме хората точно в онзи момент през пролетта на 2020 г.“, каза Хаджииванов.
Той коментира увеличаването на новообразуваните дела през 2021 г. като много на брой, но за дребни вземания. „Пандемията удари не само здравословно, но и икономически хората. За 2 г. пандемия желанието на длъжниците да си връщат дълговете се сви още повече“, допълни Хаджииванов.
Въпреки трудностите събираемостта от 1 млрд. лв. през 2021 г. започва да се връща към нивата от предишни години – през 2017 г. събраната сума бе 1 млрд. И 100 млн. лв., през 2018 г. - 1 млрд. и 20 млн. лв., през 2019 г. - 900 млн. лв. Всяка година ЧСИ възстановяват по 150 млн. лв. на граждани – пари от неизплатени заплати, издръжки, наеми, невърнати заеми и други суми по договори, обезщетения на пострадали при катастрофи и тежки престъпления.
През 2021 г. се е запазила тенденцията най-много да са новообразуваните дела за междуфирмена задлъжнялост - 45%, следват държавата и общините с 34%, на трето място са гражданите с 12%.
Делата в полза на банки вече трайно са под 10% от общия брой
Обяснението за това е, че банките продават кредитните пакети на колекторските фирми.
„Взискатели по изпълнителните дела при ЧСИ са не само фирмите, банките и изобщо бизнесът, държавата и общините, а и гражданите с вземания както по граждански правоотношения, така и за трудови възнаграждения, издръжки и предаване на дете. Като се има предвид, че таксите за последните вземания не се внасят от взискателите, а трябва да се изплатят от бюджета на съответния съд, но това не се случва, на практика частните съдебни изпълнители у нас финансират със собствени средства този вид дела, които никак не са малко“, коментират частни съдебни изпълнители.
Делата на ЧСИ в полза на държавата, общините и гражданите са около 50 хил. годишно, показва статистиката на Камарата на частните съдебни изпълнители за последните три години. Цифрите сочат засилване на обществената функция на ЧСИ. Връщат се все повече „държавни пари“, а в тежката финансова ситуация, в която се намират българските общини, те предпочитат да работят с ЧСИ. Почти всички от общинските администрации вече ползват услугите на ЧСИ.
„Общините получават все по-малко субсидии и се принуждават да събират местните данъци и такси, като го правят чрез ЧСИ. Делата са дребни, но имат превантивен ефект и хората си плащат дължимото към общината“, обясни Хаджииванов.
Общият размер на събраните суми от създаването на ЧСИ-тата преди 16 г. до днес е над 13 милиарда лева, а в държавния бюджет са внесени 1,5 млрд. лв. През първите години на функционирането на професията се говореше много за ролята на ЧСИ като регулатор на бизнес средата, за милиардите левове, които са върнали на бизнеса и на държавния бюджет. Сега освен тази функция все по-ясно се очертава и една друга - социалната - издръжки, вземания по трудови правоотношения, предаване на деца. Това също е част от тази професия.
У нас има 189 кантори на ЧСИ на територията на всички окръжни съдилища в страната.
През 2021 г. са образувани 220 000 дела
при 194 000 дела за 2020 г. Миналата година се приключени 150 000 дела, при 160 000 през 2020 г.
Работата на частните съдебни изпълнители е да изпълнят съдебни решения не само за плащане на издръжки, но и за връщане на дългове, за неплащане на данъци и такси. Системата на частното съдебно изпълнение е регулатор на бизнессредата, източник на приходи за държавния и общинските бюджети, инструмент за решаване на проблемите с дължими средства към работници, граждани и семейства. Без ЧСИ връщането на дълговете, стабилността и сигурността на икономиката и гражданите е невъзможно. В момента частното съдебно изпълнение категорично остава предпочитаният от кредиторите инструмент за защита на съдебно признатите им права.
Настояват да събират глобите на КАТ
Частните съдебни изпълнители продължават да предлагат на МВР да им възложи събирането на неплатените глоби, наложени от КАТ на нарушители. „Сега КАТ ги дава на НАП, а тя не ги събира“, обясни председателят на Съвета на камарата на частните съдебни изпълнители Иван Хаджииванов.
Още през 2019 г. ръководството на Камарата на ЧСИ започна кореспонденция с МВР по този въпрос с мотива за по-голяма бързина и събираемост на глобите на шофьори, но до момента няма отговор. В момента продължава да действа наредба на МВР събирането на парите от наказателни постановления да се дава на НАП.
ЧСИ-тата не са се отказали и от предложението си за въвеждане на електронни запори и възбрани, на електронни публични продажби, на електронно получаване на удостоверение за тежести. Това с оглед на пандемията е не само добре, но и наложително, а и ще спести разходи.