Д ецата, родени днес, ще се сблъскат с невиждани досега екстремни климатични условия, като най-бедните ще понесат основната тежест на кризата, предупреждават учени.

КАТО ФИЛМ ЗА КРАЯ НА СВЕТА: Страховито явление в небето над България! (СНИМКИ+ВИДЕО)

В анализ на излагането на хората на екстремни явления, свързани с изменението на климата, като горещини, наводнения, суши, горски пожари, циклони и неплорородие, изследователите установиха, че вероятността децата, родени през 2020 г., да се сблъскат със събития, които се случват веднъж на 10 000 години, е от два до седем пъти по-голяма от тази на родените през 1960 г. И това е така, дори ако затоплянето се ограничи до 2,7 градуса по Целзий до 2100 г.

В ОЧАКВАНЕ НА АПОКАЛИПСИСА: САЩ построиха подземни градове за милиардери!

IStock

Ако светът се затопли още по-бързо, достигайки 3,5 C до 2100 г., 92% от днешните 5-годишни деца ще преживеят смъртоносни горещини, 29% - неплодородие и 14% - наводнения в определен момент от живота си.

За сравнение, изследователите са установили, че 16% от родените през 1960 г. са преживели екстремни горещини през живота си. Учените са публикували резултатите си на 7 май в списание Nature.

„При стабилизиране на климата ни с около 1,5 C над прединдустриалните температури, около половината от днешните млади хора ще бъдат изложени на безпрецедентен брой горещи вълни през живота си. При сценарий с 3,5 C над 90 % от тях ще бъдат изложени на такива горещини през целия си живот“, казва в изявлението си водещият автор на изследването Люк Грант, физик в Канадския център за моделиране и анализ на климата.

IStock

„Същата картина се очертава и за другите разгледани екстремни климатични условия, макар и с малко по-ниски засегнати части от населението. И все пак се наблюдават същите несправедливи разлики между поколенията в безпрецедентното излагане“, добави той.

Според проучване на YouGov, поръчано от Грийнпийс, екологичната тревожност е широко разпространена сред децата, като почти 4 от 5 деца на възраст под 12 години се притесняват от изменението на климата. последиците от климатичния срив и човешкото страдание, което той причинява, вече са очевидни - по целия свят се наблюдават безпрецедентни горещини, бури, суши, наводнения, измиране на хора и горски пожари.

IStock

Но количественото определяне на трудностите, които промените в сложните климатични системи на Земята ще причинят на бъдещите поколения, остава трудно.За да получат приблизителна представа, изследователите, участващи в новото проучване, преглеждат демографските данни за всяко място на планетата, като комбинират прогнозите за населението и продължителността на живота с прогнозите на климатичните модели за три сценария за емисиите.

Това позволи на изследователите да направят приблизителни оценки на броя на хората от всяко поколение, които ще преживеят безпрецедентни климатични събития.Резултатите, до които стигнаха, бяха стряскащи - 52 % от децата, родени през 2020 г., ще бъдат изложени на безпрецедентни горещини в сравнение с 16 % от родените през 1960 г. при най-ограничения сценарий за глобално затопляне от 1,5 °C до 2100 г., а ако затоплянето достигне 3,5 °C, процентът ще нарасне до 92 %.

Значително се увеличава и излагането на риск от унищожаване на реколтата, горски пожари, суши, наводнения и циклони. Например при затопляне от 3,5 °C 29 % от родените през 2020 г. ще бъдат изложени на безпрецедентно излагане на риск от унищожаване на реколтата през целия си живот, като рискът ще се увеличи за хората в САЩ, Южна Америка, Африка на юг от Сахара и Източна Азия.

Най-силно ще бъдат засегнати най-уязвимите от социално-икономическа гледна точка, особено децата, родени в тропиците. При сегашните политики 92 % от днешните петгодишни деца, родени в групи с ниски доходи, са изложени на риск през целия си живот в сравнение със 79 % от децата с по-богат произход.

„Да живееш безпрецедентен живот означава, че без изменението на климата човек би имал по-малко от 1 на 10 000 шанса да преживее толкова много екстремни климатични ситуации през живота си“, каза Грант. „Това е строг праг, който определя популациите, изправени пред климатични екстремности, далеч надхвърлящи това, което би могло да се очаква без предизвиканото от човека изменение на климата.“

Изследователите отбелязват, че проучването им далеч не е пълно - те не са моделирали въздействието на изменението на климата върху раждаемостта, смъртността или миграцията.Това означава, че в техния анализ не са отчетени ефектите от изменението на климата, които предизвикват масови миграции и войни за ресурси, както и различните критични точки, към които се приближава нашият затоплящ се свят.

*Източник: LiveScience