В ремето става все по-подходящо за излети и разходки сред природата. Едно такова събитие обаче може да стане повод да се разболеем или да си докараме нежелан проблем. Ето защо е важно да обърнем внимание на хигиената и най-вече на тази на ръцете ни. „Липсата на добра хигиена е в основата на много заболявания. Те могат да се предотвратят много лесно – като си мием ръцете“, заяви за „Здраве с Телеграф“ общопрактикуващият лекар д-р Мирослава Методиева. Тя посочи, че сред първите рискове са заболяванията, които се пренасят чрез храната и ръцете, с които си бъркаме в устата или в носа. „Може да се разболеете от ротавирусна инфекция, салмонелози, шигелози и стигнете до хепатит А, който е един от най-сериозните проблеми. Може да се сдобием и с паразитни заболявания като тения – свинска или кучешка, глисти“, посочи тя.

Грешка

Д-р Методиева каза, че проблемът не е в неправилното миене на ръцете, а в това, че въобще не се почистват. По думите й миенето задължително трябва да е под течаща вода и със сапун, за да могат да паднат болестотворните причинители. Тя предупреди, че не е добре да се залита в другата крайност, която е свързана с прекалената чистота. „Въпросът е ръцете да се мият, когато трябва, а не непрекъснато. Когато се бърка в пясъчник например, за да не може това, което е там, да влезе в организма на човека. Не непрекъснато да се използват мокри кърпички за след всяко пипане. В резултат на това често се развиват контактни дерматити“, коментира медикът и добави, че алергични заболявания се провокират от прекомерното използване на почистващи препарати, дезинфектанти. Д-р Методиева припомни, че по време на пандемията и след нея е имало много случаи на екземи по ръцете заради използването на дезинфектанти. „Липидния слой на кожата го отмиваме със сапуна или чрез други миещи средства, като така нарушаваме бариерния й слой“, предупреди семейният лекар. По отношение на това, че се изгражда имунитет, когато например се изяде немит плод или падне храна на земята и я хапнете, медикът каза, че не би дала на детето си неизмит продукт. „Не е въпрос до имунитет, а до спазването на нормални хигиенни норми“, каза още тя и добави, че когато кихаме и кашляме, задължително трябва да си сложим ръката и след това с нея не трябва да търкаме очите си, а да се измием.

Заболяване

Хепатит А или т.нар. хепатит на мръсните ръце е вирусно заболяване, което се предава по фекално-орален път. „Проявява се с висока температура, пожълтяване на кожата, потъмняване на урината и изсветляване на изпражненията. Поразява черния дроб“, обясни специалистът. Тя уточни, че лечението е симптоматично, но в редки случаи се налага лечение на усложнения. Д-р Методиева заяви, че този хепатит се лекува напълно за разлика от хепатит B и C, които се пренасят по кръвен път и остават за цял живот.

Ваксини

Д-р Методиева посочи, че през тази година всички, които завършват на нула – 1970 до 2000 г., трябва да си поставят ваксината за дифтерия и тетанус. „Тя се слага веднъж на 10 години“, каза тя и уточни, че разполагат с количествата. Медикът коментира, че поне от пет години е отменена втората и третата проба манту. „Преди ги слагахме в първи клас, в пети клас и в десети клас. Отпаднаха тези на 11- и 17-годишна възраст и сега правим манту само преди да тръгнат на училище“, каза тя. Според нея тази промяна не е оказала негативно влияние върху имунизационния статус, защото манту има за цел да провери дали организмът има имунитет към туберкулозата. „На този етап аз нямам новозаболели“, увери тя и добави, че по принцип има ръст на заболелите, но това не е в резултат на отпадналите втора и трета проба манту, а по съвсем други причини. „Самата бактерия показва изменчивост, става резистентна към препаратите, с които е лекувана до момента. Това обаче не е само към нея, това е повсеместен проблем и важи за всички други бактериални инфекции. Нараства резистентността, защото доскоро в България можеше да се купуват антибиотици като бонбони от магазина.

Приветствам въвеждането на електронните рецепти, защото се упражнява някакъв контрол върху лечението на българина“, коментира семейният лекар и добави, че ръстът на туберкулозата не е от днес, а от години. Д-р Методиева подчерта, че туберкулозата е стара болест, но никога не е била изкоренявана из основи както вариолата. „Морбилито също не е изкоренено. Имаме спорадични случаи, защото вече е нарушен общият имунитет поради отказа на някои родители да ваксинират децата си“, коментира тя и добави, че става дума за спорадични или единични случаи, както е било преди години, когато е избухнала епидемия в Сливен. Тя коментира, че след антибиотиците ваксините са създадени, за да предпазват, и подчерта, че до момента човечеството не е открило по-ефективно от тях. „Ние сме някакви безумци, ако имаме възможност да предотвратим някои заболявания, но поради някакви причини антиваксърите излагат децата си на опасност и позволяваме те да се разболяват и да умират от тези заболявания“, заяви още медикът. Тя сподели за изследвания, които са отхвърлили твърдение на чуждестранен лекар, който е твърдял, че ваксината за рубеола, паротит, морбили предизвиква аутизъм, но когато се търси в интернет тази информация, трудно се открива. Въпреки това хората се притесняват и в един от последните случаи д-р Методиева е отделила 30 минути, за да разговаря с родител, че това, което чете в мрежата, не е вярно.

След празниците:

Очаква се бум на ентеровируси

Очаква се бум на ентеровируси, които се проявяват с вдигане на температура, повръщане и разстройство. Те също се пренасят с неизмити ръце. За това предупреди общопрактикуващият лекар от столичното 8 ДКЦ д-р Мирослава Методиева. Тя сподели, че вече са започнали, но ситуацията ще се влоши след празниците, през които хората са обменили вирусите. „След празниците ще е чудно“, заяви тя и уточни, че лечението отнема два-три дни. По отношение на превенцията семейният лекар каза, че това се крие в поддържането на чистите ръце и преустановяване на лошия навик да се лапат пръсти и да пипат лицето и устата си. Д-р Методиева коментира, че вече няма грип в страната ни, ковид също е изключително малък като дял. В момента има настинки, подчерта медикът. Респираторният синцитиален вирус също отслабва, добави тя.

При ухапване и порязване трябва

да се сложи тетаничен анатоксин

При ухапване от животно или порязване трябва да се сложи тетаничен анатоксин, за да се донапрегне имунитетът и да се защити организмът. Дифтерийният компонент от ваксината, която се слага на всеки 10 години, няма как да се приложи, ако човек не се е имунизирал. „Оставаме единствено защитени от ваксината“, заяви семейният лекар д-р Мирослава Методиева. Тя посочи, че тетаничният тетатокс, който се слага при ухапване или нараняване, се закупува от аптеката и се поставя от семейния лекар. По отношение на ваксината срещу бяс се поставя друга ваксина. „За бяс се слага в някои определени случаи и при доказване, че животното покаже симптоми. Тя не е масова ваксина като тетануса и тя трябва да се сложи във всеки един случай, за да се предотврати тетанус“, препоръча тя.