Н ова екопътека край варненското село Невша води до местност, обвита в легенди, съобщиха днес от Община Ветрино. Трасето преминава изцяло през защитена местност и води до природните забележителности Голямо и Малко було, каза за БТА кметът на Невша Зоя Атанасова. По пътя посетителите могат да видят и много праисторически артефакти в района, пещери, както и останките от скален манастир.
ОТ ПРАСТАРИ ВРЕМЕНА: Дупки в камъни определят грехове и гонят болести!
Легендата около природните забележителности Голямо и Малко було са свързани с произхода на името на селото, посочи Атанасова. По думите й най-разпространена е историята за девойката Нягуша, водеща началото си от османските времена. В сватбения й ден турците видели красавицата и решили, че трябва да я откраднат. Девойката побягнала и, тъй като искала да спаси честта си, се хвърлила от скалите. Има и друга версия на легендата, която не е толкова разпространена, допълни Атанасова. По думите й този вариант казва, че при скока й от скалите булото на Нягуша се закачило на нещо и тя се спасила. През вековете името на девойката претърпяло промени и така се стигнало до Невша, както се казва и до днес селото.
Маршрутът на новата екопътека води през местността Дюза, скалните феномени Голямо и Малко було са в каньона на река Провадийска над гара Невша. Поставени са парапети, указателни и информационни табели, беседки, барбекюта, маси и пейки. Атанасова допълни, че в района се срещат и много редки защитени видове растения и животни. По думите й могат да бъдат видени трижилкова метличина, различни видове орхидеи, а в скалите гнездят скални орли и мишелови. Според кмета на Невша местността Дюза привлича редовно и делтапланеристи.
Целта на новия проект е да популяризираме селото и красотата на района, каза Атанасова. Тя посочи, че преди години в землището му е имало и пионерски лагер, подходящ за деца с дихателни и белодробни проблеми. Освен това Невша е близо до Мадара, Плиска, Велики Преслав и Провадия, така че туристите могат да съчетават посещенията си до различни забележителности, допълни Атанасова. По думите й предимство за селото е и това, че има връзка с автомагистрала „Хемус“, освен това е близо както до Варна, така и до Шумен.
По проекта за екопътеката е изграден и информационен център в Невша. Ще бъдат изработени диплянки и карти на района, които да бъдат от полза за туристите, обясни Атанасова.
От Община Ветрино уточниха, че средствата за изпълнението на проекта са осигурени чрез местната инициативна група МИГ „Възход“ - Ветрино, Вълчи дол, Провадия, финансирана по програмата за развитие на селските райони.