Н аши ученици създадоха батерии от биоотпадъци, робот и платформа за градски игри. Техните разработки бяха отличени в четвъртото издание на националния конкурс „Най-добър младежки стартъп в България – 2025“, организиран от Фонд на фондовете (ФнФ) и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ). Младежите за първи път имаха възможност да кандидатстват с проектите си в три различни категории.
Категории
В категория Business Stars два екипа бяха отличени на трето място – Errandix – платформа за почасова заетост за младежи от 16 до 24 г. по идея на гимназисти от 91-ва немска езикова гимназия и здравословните натурални продукти Immunodetox. Второто място спечели дигиталният арт хъб DigitalArtCulture, който събира аудио-визуални експерти в подкрепа на първите младежки проекти в изкуството. Големият победител в Business Stars стана платформата за интерактивни приключенски градски игри в група – Обелиск интерактив.
В категорията Future Unicorns 3-то място журито отсъди за Професора – EdTech платформа за обучение на студенти. На второ място се класира платформата 3D Open Design, която свързва клиенти с 3D ферми. Първото място във Future Unicorns спечели екипът, разработил робот за автономно почистване на фотоволтаици – Solar Reviver.
Трето място в категорията ESG Dragons спечели платформата за STEM обучение на ученици – Интелекто. Журито присъди две втори места в категорията – за интелигентния контейнер за събиране на пластмасови бутилки ReKosh, и за Radio Success – дигиталния студентски радио-инкубатор за подкасти. Големият победител в категорията стана BioBliss – проектът за превръщане на биоотпадъци във високоефективни батерии като достъпна алтернатива на традиционните енергийни източници. Тази идея е на момичета от ЧЕГ „Проф. Иван Апостолов“ в София.
