0

А рсенал победи с 3:1 у дома Манчестър Юнайтед в един от най-интересните двубои от 34-ия кръг във Висшата лига на Англия. Вторият пореден успех изкачи лондончани на четвърто място в класирането с актив от 60 точки.

Завръщането в състава и то с гол (и един отменен) на Кристиано Роналдо също не помогна на разпадащите се „червени дяволи“.

Още в третата минута "артилеристите" поведоха с попадение на Нуно Тавареш, който се разписа отблизо при добавка след удар на Букайо Сака и избиване на Давид де Хеа.

Само четири минути след това Антъни Еланга пропусна да изравни, а в 24-ата минута шут от дистанция на Диого Далот срещна напречната греда на вратата на домакините.

След малко повече от половин час игра Букайо Сака направи резултата 2:0 след точно изпълнение на дузпа, отсъдена за нарушение на Алекс Телес в наказателното поле срещу Еди Нкетия. Най-тежкото наказание във футбола беше отсъдено след намесата на видео асистент рефера.

Кристиано Роналдо, който се завърна в игра за Юнайтед след смъртта на новороденото си дете, намали изоставането на гостите в 34-ата минута след асистенция на Неманя Матич.

Португалският национал се разписа за общо стотен път във Висшата лига. Роналдо е единственият футболист в света, който достигна границата от 100 попадения в елита на Англия и Испания.

Втората част започна по-добре за отбора от Манчестър, който също получи правото да изпълни дузпа. В 56-ата минута Тавареш игра с ръка в наказателното поле, но Бруно Фернандеш не беше точен и прати топката в гредата с удара си от бялата точка.

В 60-ата мин. Роналдо вкара топката в мрежата на Арсенал, но ВАР отсъди милиметрична негова засада.

В 63-ата минута нов удар на Далот беше отбит в гредата от вратаря Арън Рамсдейл.

Арсенал приключи интригата с ключов гол на Гранит Джака в 70-ата минута след шут от далечна дистанция, който изненада Давид де Хеа.

Манчестър Юнайтед допусна втора последователна загуба и остана на шеста позиция в класирането с 54 точки.

По-късно днес лидерът в класирането Манчестър Сити е домакин на Уотфорд, докато в неделя е градското дерби между Ливърпул и Евертън.

В неделя са мачовете Брайтън – Саутхемптън, Бърнли – Улвърхемптън, Челси – Уест Хем и Ливърпул – Евертън, а в понеделнит е Кристъл Палас – Лийдс.

Статистика:

Арсенал – Манчестър Юнайтед 3:1
Ст. „Емирейтс“, 60 223 зрители

АРСЕНАЛ: Рамсдейл, Седрик (90 Такехиро Томиясу), Бен Уайт, Габриел, Нуно Тавареш; Букайо Сака (74 Холдинг), Елнени, Гранит Джака, Йодегор, Емил Смит-Роу (64 Мартинели), Еди Нкетия; мениджър Микел Артета

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: Де Хеа, Далот, Линдельоф, Варан, Телес, Мактоминей, Бруно Фернандеш (84 Мата), Неманя Матич (78 Лингард), Еланга (78 Рашфорд), Джейдън Санчо, Кристиано Роналдо; мениджър Ралф Рангник

Голмайстори: Тавареш 3, Сака 32 дузпа, Джака 70; Роналдо 34;

пропусната дузпа Бруно Фернандеш (МЮ) 57-а мин.

Жълти картони: Елнени, Тавареш, Джака; Линдельоф, Телес, Бруно Фернандеш, Роналдо

Главен съдия Крейг Поусън

След Арсенал – Ман Юнайтед класирането в топ 8 е Ман Сити 77 точки (32 мача), Ливърпул 76 (32), Челси 62 (31), Арсенал 60 (33), Тотнъм 57 (32), Ман Юнайтед 54 (34), Уест Хем 52 (33) и Улвс 49 (32).