0

О тборите на Рома и Ливърпул постигнаха категорични победи в първите осминафинални срещи от турнира на УЕФА Лига Европа и гледат към следващия кръг.

Рома разсипа с 4:0 на свой терен английския Брайтън, воден от прехваления италиански мениджър Де Зерби, а Ливърпул не срещна никаква съпротива при гостуването на Спарта (Прага) и спечели с повече от убедителното 5:1.

Байер (Леверкузен) изоставаше с 0:2 при гостуването на Карабах (Азербайджан), но с два гола в последните 20 минути стигна до равенство и така не позволи да бъде победен за първи път през сезона.

В друга среща от този кръг Спортинг (Лисабон) вчера завърши 1:1 на свой терен с Аталанта (Бергамо).
На стадион "epet Arena" в Прага старши треньорът на гостите от Ливърпул Юрген Клоп даде почивка на доста от титулярите си, но това не попречи на неговия тим да стигне до убедителна победа с 5:1.

За чехите, които до тук направиха някои доста добри мачове, всичко започна много зле. Още в 3-ата минута съдията Хосе Санчес Мартинес от Испания отсъди доста пресилена дузпа при единоборство на Лукас Хараслин с Уатаро Ендо и Алексис Макалистър вкара за 0:1.

Aтаките продължиха само в една посока и второто попадение във вратата на Петер Виндал не закъсня. Дарвин Нунес се разписа след пас на Харви Елиът, а в 3-ата минута на добавеното време пак той оформи 0:3 преди да свърши първото полувреме.

Домакините върнаха едно попадение веднага след подновяването на играта. Велко Бирманчевич от дясно центрира остро към Ян Кухта, а бранителят Конър Брадли в опита си да изчисти, заби кълбото под гредата.

До края на мача Юрген Клоп пусна в игра възстановеният от контузия Мохамед Салах и  Доминик Собослай, а резултатът набъбна на 1:5.

Попадение на Салах беше отменено, Луис Диас вкара, а накрая и Собослай се разписа без проблем.

На стадион „Олимпико“ в Рим водената от Де Роси Рома също реши изхода от срещата. Паоло Дибала откри, две минути преди края на първите 45 Ромелу Лукаку удвои.

След почивката Джанлука Манчини и Брайън Кристанте вкараха нови два гола, и двата изработени от Стефан Ел Шаарауи.

Карабах направи много силно първо полувреме в Баку и поведе с 2:0 на Байер (Леверкузен). Ясин Бензиа откри за домакините в 26-ата минута, когато получи подаване от бразилеца Жуниньо. Същият Жуниньо вкара за 2:0 в добавеното време на първата част след пас от бившия играч на Черно море (Варна) Патрик Андраде.

Но лидерите в Бундеслигата вдигнаха оборотите през втората част. Първо детето-чудо Флориан Вирц, който влезе като смяна, се разписа с мощна тупалка под гредата за 1:2 в 70-ата минута. „Аспирините“ бяха спасени от още една резерва - снажният чешки нападател Патрик Шик изравни в 93-ата минута с глава.