0

Б ългарските борци спечелиха три титли и общо девет медала в третия ден на турнира "Дан Колов - Никола Петров" в столичната зала "Асикс Арена" (бивша "Фестивална")..

Юлияна Янева стана първа след технически туш 10:0 срещу китайката Ман Чжан при 68-килограмовите. В същата категория София Георгиева остана пета след 3:3 срещу Хадия Яласи (Тунис).

В оспорван финал Семьон Новиков защити титлата си от миналата година. В решителната схватка бронзовият медалист от световно и европейско първенство се наложи със 7:1 над Йоан Димитров при 87-килограмовите на класическия стил.

През миналия сезон Новиков стана носител на златния пояс "Никола Петров" и взе олимпийска квота в дебюта си за България.

Първи стана и Рамазан Рамазанов в категория до 74 кг, след като се наложи над Мирослав Киров със 7:4. Минута и 23 секунди преди края имаше оспорване на съдийското решение от щаба на Киров и резултатът от 8:2 за Рамазанов бе коригиран на 7:4.

През 2023-а Рамазанов стана и носител на златния пояс "Дан Колов".

Биляна Дудова загуби финалната битка с минималното 2:3 от китайката Синюан Сун и остана със сребро в категория до 62 кг.

За бронз се пребори Калоян Иванов, след като българинът взе победната точка във втората части спечели по критерий срещу китаеца Чжън Ли в категория до 97 кг на класическия стил.

С бронз се окичи и Ивайло Тисов. Само 1:06 минути бяха необходими на национала, за да стигне до успеха срещу Таньо Танев – 10:0 при 57-килограмовите на свободния стил.

С бронз си тръгна и Михаил Георгиев на 74 кг в свободния стил. В малкия финал националът се наложи над Петър Петков с 5:0.

По-рано през деня Стоян Кубатов взе реванш от световния шампион Ибрахим Ганем (Франция), от когото загуби на осминафиналите при 72-килограмовите на световното първенство в Белград през септември.

Българският борец се наложи над египтянина с френски паспорт с 5:1 в полуфиналите в класическия стил. Този път двамата се срещнаха в по-горната категория до 77 кг, която е олимпийска. Така за титлата утре Кубатов, пети на Мондиал 2023, ще излезе срещу иранеца Голамреза Фарохисеня, трети на световното студентско първенство през 2022.

До утрешните финали стигна и Ирена Бинкова след туш над алжирката Шахинез Рабах при 53-килограмовите. Нейна съперничка в решителната битка ще бъде Екатерина Полешчук (Русия), състезаваща се под неутрален флаг, която е трета на световно и европейско първенство.

Георги Аначков не успя да преодолее полуфиналите след 0:8 срещу Янис Нифри (Франция) и утре ще се бори за бронз.