0

М акс Верстапен с "Ред Бул" спечели първата си световна титла във Формула 1.
Нидерландецът триумфира в последния старт за сезона за Гран при на Абу Даби и завърши на първо място в генералното класиране, изпреварвайки големия си конкурент - седемкратния световен шампион Люис Хамилтън, който финишира втори днес.

Верстапен изпревари Хамилтън в последната обиколка и по изключително драматичен начин завоюва световната титла.
Двамата претенденти влязоха в състезанието с равни точки, като Верстапен стартира от полпозишън, но още в първата обиколка Хамилтън поведе колоната и в голяма част от надпреварата бе начело.

Лудия Макс излъга Хамилтън за световната титла в F1
Формула 1 Формула 1 Формула 1
14

Преднината на британеца бе 12 секунди 5 обиколки преди края, когато болидът на Николас Латифи се разби и на пистата излезе кола за сигурност.

Верстапен сложи меки гуми, а състезанието бе подновено с една последна обиколка, в която нидерландецът изпревари Хамилтън, след което удържа контраатаките на британеца и пресече пръв финалната линия, печелейки световната титла по възможно най-драматичния начин.
За загубата на Хамилтън не малка вина имат и от Мерцедес, които не го извикаха в бокса по време на колата за сигурност.
"Това е лудост. Целият екип заслужава тази победа. Най-накрая малко късмет и за мен. Надявам се още 10-15 години да работя с този отбор. Много съм щастлив", коментира Верстапен, който триумфира с първата си световна титла. Хамилтън остана със 7, колкото има и легендата Михаел Шумахер. Титлата при конструкторите бе спечелена от Мерцедес.

За огромно съжаление, финландецът Кими Райконен не успя да завърши своето последно, 349-о състезание и приключи славната си кариера във Формула 1 с отпадане в 28-ата обиколка в Абу Даби заради сериозен проблем със спирачките.