0

И талия победи Полша с 3:1 (22:25, 25:21, 25:18, 25:20) на големия финал на световното първенство в Катовице и е новият шампион на планетата по волейбол за мъже.

Началото на двубоя пред 11 500 екзалтирани поляци в "Арена Сподек" не предвещаваше подобен развой на събитията, след като домакините поведоха с 1:0 в геймовете и водеше с 3:0 точки във втория. Италианците обаче се събудиха навреме и не само се върнаха в гейма, но и го спечелиха с 25:21

Последва пълен обрат, при който "азурите" спечелиха третия и четвъртия гейм с 25:18 и 25:20 за крайното 3:1 в големия финал на световното първенство.

Лавия бе лидер за новия световен шампион с 19 точки, а Сливка завърши с 12 точки за Полша.

Така волейболистите на Фердинандо де Джорджи спечелиха бленуваната 24 години четвърта титла, след тези от 1990, 1994 и 1998 г. До момента "адзурите" са загубили само един финал на Мондиал - през 1978 г., когато играят срещу СССР и отстъпват с 0:3 гейма.

Селекционерът на италианците пък вече може да се похвали с уникално постижение – той е носител на трофея и като състезател, и като треньор.

Поляците се разминаха с третия си пореден и общо четвърти трофей и остават със среброто за втори път - като през 2006 г.

Капитанът на италианския национален отбор Симоне Джанели бе отличен за MVP на големия финал. Плеймейкърът грабна отличието, след като имаше ключова роля за триумфа на "скуадра адзура", а освен това отбеляза и 7 точки за победата.

Бронзовите медали спечели Бразилия, след като в спора за третото място надделя над Словения с 3:1 (25:18, 25:18, 22:25, 25:18). Бразилците печелят отличие от шесто поредно световно първенство, след като на последните две взеха сребърните медали, но за първи път завършват на трета позиция.