0

Б ългарският национален отбор по баскетбол за мъже не успя да се противопостави на Литва в първия си мач от новия цикъл световни квалификации за шампионата през 2023 г. Нашият тим бе гост в Клайпеда на фаворита в група F и отстъпиха с 20 точки разлика – 69:89.
Отборът ни поведе от първата атака и играеше раздвижено и бързо в началните минути. Щабът ротира състава в първата четвърт, а още в средата ѝ за първи път с екипа на мъжкия национален тим се появи Емил Стоилов. България обаче рано започна да трупа лични нарушения, а с хода на двубоя домакините влязоха в ритъм и в стрелбата си от разстояние.
Някъде там Литва поведе за първи път в двубоя, благодарение на тройките си, и след серия от 18-0 се откъсна напред.

Във втората четвърт домакините направиха още по-сериозна серия от 25-0, а почивката дойде при 42:31.
За нашите Павлин Иванов вкара 20 точки, 17 от тях във втората част. Венци Петков добави 9, а в дебюта си Емил Стоилов отчете 6 точки.
С 20 точки и 9 борби за Литва завърши Освалдас Олисевичус.
В понеделник България приема в Ботевград тима на Босна и Херцеговина.