С едмица след катастрофалните земетресения броят на загиналите продължава да расте. Общият брой на потвърдените смъртни случаи вече надхвърля 37 500 души в Турция и съседна Сирия, а над 80 000 души са ранени. Само в Турция броят на загиналите е нараснал до 31 643 души, съобщи AFAD. По данни на Световната здравна организация (СЗО) в съседна Сирия са загинали най-малко 5900 души.
Опустошителните земетресения в района на турско-сирийската граница преди една седмица са оставили без дом 1,2 милиона души в Югоизточна Турция.
Тази вечер десетгодишно момиче беше спасено в окръг Кахраманмараш, след като прекара 183 часа след първото разрушително земетресение под отломките на рухнал жилищен блок, съобщи Ройтерс.
По-рано през деня на различни места в засегнатите райони също бяха намерени оцелели. Това се случва в осмия ден от земетресенията с епицентър в окръг Кахраманмараш на 6 февруари, тоест след обичайния краен срок за оцеляване, отбелязва ДПА.
Оцелелите, които все още са спасявани сега, са имали достъп до вода, например от дъжд или сняг. Обикновено човек може да издържи около 72 часа без вода, след което липсата ѝ става животозастрашаваща.
Багери започнаха да премахват отломките от градски район в южния окръг Хатай. Това става в момент когато операцията за издирване на нови оцелели върви към приключване.
Хиляди сгради се срутиха в Турция след двете силни земетресения миналия понеделник. Според актуални данни общо над 7500 здания в района са се срутили или трябва спешно да бъдат съборени, заяви Бану Аслан, директор на строителния отдел на министерството на околната среда, градоустройството и изменението на климата, цитирана от Анадолската агенция.
В най-засегнатите райони на Турция са поставени около 176 000 палатки. Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (AFAD) съобщи, че е разположила хиляди контейнери за живеене.
Близо 400 000 души са били евакуирани от зоните на земетресението, съобщи президентската канцелария. Властите извършват проверки, за да установят кои сгради в 10-те засегнати окръга са все още обитаеми.
Правителството на Сирия отваря два допълнителни пропускателни пункта, за да влиза помощ за пострадалите от земетресението.
Генералният секретар на ООН каза, че това решение ще даде значително отражение върху количеството на доставената помощ и бързината с която достига пострадалите.
Режимът на президента Асад каза, че липсата на помощ за пострадалите е заради международните санкции срещу Сирия. Но хуманитарни организации настояват, че основната пречка е отказа на Асад да пусне конвоите с храни и дрехи до териториите, които не контролира.