1

Ч ерната статистика почти седмица след опустошителните трусове в Турция и Сирия сочи следното: жертвите надхвърлиха 33 000, съобщава Ал Джазийра. По последни данни. Повече от 29 600 са хората, загубили живота си под руините в Турция. Близо 4000 са жертвите в Сирия.

Над 1 милион души са загубили домовете си след опустошителното земетресение, което удари Турция и Сирия, сочат данните на ООН. Първи коментар на хуманитарната криза дойде и от Посолството на Сирийската Арабска Република у нас. В ефира на NOVA посланик Орас Махмуд призова българското правителство за помощ. А късно снощи се прибра първата група български спасители от Турция.  Екипът ни, който се намира в Газиантеп, разговаря с Гюлсевер, която е българска изселничка. Живее в Турция от 14 години, тъй като тук среща любовта. Има две деца. В нощта на земетресението всички са спели.

Чувството беше сякаш великан е хванал сградата и я тресе

сподели жената.

В паниката си, тя грабва децата с единствената мисъл да бъде до тях.

„Не знаехме какво правим. Децата се уплашиха. Всички крещяхме”, сподели още жената.

Гюлсевер разказва, че трусът продължил няколко минути. Без да губи време, семейството се евакуира, а на улицата срещат истински апокалипсис.
„Беше някакъв ужас. Хората пищяха и тичаха”, обясни потърпевшата.

Жената напуска града за шест дни. Завръща се днес. И веднага тръгва на разходка из улиците на доскорошния си живот.

„Всеки момента очаквам отново земята да се разтресе”, допълва тя.
Най-силно впечатление й прави една от рухналите сгради, покрай която преди е минавала всеки ден.

Блоковете бяха близнаци. Единият стои, но другия се е срутил

коментира жената.   

Сега семейството опитва да свикне с новата реалност и променения свят, в който ще живеят.

Междувременно български спасители от организацията "Пещерно спасяване" участваха в изваждането на жива жена под отломките в Турция 6 дни след смъртоносните трусове. В Хатай и Адъяман са спасени още 2 деца.

Няколко часа, след като са отново у дома, планинските спасители от Банско и Разлог, които в продължение на дни търсиха оцелели под руините след силните земетресения в Турция, разказаха за усилията, организацията и щастието при откриване на живи хора сред разрушенията. 

„Беше тежка седмица, всички дадохме каквото можахме, оставихме си сърцата, ако може така да се каже, на руините. Не спирахме да работим до последно, не се отказвахме“, разказа планинският спасител от отряда в Разлог Благой Максимов, който участва в екипа, заминал на 6 февруари за Турция. 

Спасители от Банско и Разлог се включиха в спасителната операция с обучените кучета Норд, Хера и Нико. Благодарение на работата в екип на спасители и кучета са открити най-малко седем живи хора под разрушенията, останали след силните трусове. Спасителите са работили по предварително зададени им координати, на места, на които е имало предположения, че има оцелели. След като кучетата надушат следа, екипите са пренасочвани към друга локация, а на място са оставали да работят спасителните екипи по разчистване на отломките. 

„Обстановката беше една невероятно голяма трагедия. Навсякъде смърт, разрушения и мъката на хората в техните очи, нищо друго не може да се види в една такава ситуация. За нас беше нужно да се опитаме да се абстрахираме от всички тези емоции, за да можем да работим адекватно и професионално. За щастие, кучетата също усещат нашите емоции, също се стегнаха доста сериозно и се раздадоха на повече от 100 процента. Просто ние не сме ги виждали да работят толкова мотивирано, толкова дълго и толкова ентусиазирано“, разказа Атанас Уков от отряда на планинските спасители в Банско. 

Екипът, който замина  от България, работи като „перфектно смазана машина“, посочиха спасителите. „С хора като тези се влиза в ада, а ние, имам чувството, че буквално бяхме там“, каза още Атанас Уков пред NOVA

„Мисията остава като голям опит за планинските спасители от двата отряда, каза пред журналисти началникът на отряда на Планинската спасителна служба в Разлог Любчо Джолев. „Досега с такова нещо не сме се сблъсквали, но мислим, че се справихме доста добре, както нашият екип, така и всички екипи от България, които участваха – от Столична община, Пожарна безопасност и защита на населението. Кучетата показаха това, за което са отишли, трудът, който сме вложили в тях толкова години, това нещо се отблагодари. Дори и един човешки живот само да бяхме спасили, пак е достатъчно, а ние направихме доста повече“, каза Джолев. 

След дните, прекарани сред руините, причинени от мощните земетресения, спасителите казват, че отново биха се отзовали там, където има нужда от тяхната помощ.

Припомняме, че в понеделник два мощни труса с магнитуд 7.8 и 7.5 по Рихтер удариха Турция и засегнаха граничните райони със Сирия. Последваха десетки вторични земетресения, много от които със сила над 5 по скалата на Рихтер. Броят на загиналите в двете държави надхвърли 28 000, като само в Турция са над 24 000.