Н ово проучване разкри наличието на микропластмаса в шест вида риба и морски дарове, които обикновено се консумират от хората.
Микропластмасите – пластмасови фрагменти с диаметър под 5 милиметра, невидими с невъоръжено око – се свързват с токсични въздействия върху тялото, като рак.
Учени в Орегон проведоха лабораторен анализ на повече от 1800 отделни морски създания, включително тихоокеанска херинга и вид тихоокеанска сьомга. Като цяло, микропластмасата е открита в 99 процента от пробите, като в тяхната тъкан е пътувала от червата им – но не повече от розовите скариди, пише Daily Mail.
Учените предупреждават, че чуждите фрагменти пътуват „от океана до нашата кухненска маса“, преди да бъдат консумирани от хората в ресторанти и домове. „Много е тревожно, че изглежда, че микрофибрите се преместват от червата в други тъкани, като например мускулите“, каза професор Сузане Брандер, екотоксиколог от Орегонския държавен университет.
За целите на проучването шест риби са уловени от риболовен кораб във водите на Орегон или са закупени от супермаркет или продавач на морски дарове. Общо изследователите са взели проби от 182 отделни риби от шест вида – розова скарида, тихоокеанска херинга, тихоокеанска минога, черна скална окуня, лингкод и сьомга чинук.