0

К итай стартира национален план за справяне с бързо нарастващото разпространение на деменцията, който включва и широко използване на технологиите и дори електронни игри, които се препоръчват на възрастните, за да стимулират мозъчната дейност.

Според властите деменцията се превръща в „широко разпространен обществен проблем и поставя „значителни предизвикателства“ за благосъстоянието на възрастните хора и техните семейства. Застаряването се превърна в нарастващо безпокойство във втората по големина икономика в света, като кохортата от хора на 60 и повече години в Китай се очаква да нарасне с поне 40% до повече от 400 млн. до 2035 г., което е равно на населението на Великобритания и САЩ, взети заедно.

Петнадесет китайски правителствени отдела, включително Националната здравна комисия, имат принос в създаването за плана за справяне с деменцията. Предложението очертава 7 ключови задачи и цели, които трябва да бъдат изпълнени до 2030 г.

Система

През следващите пет години ще бъде създадена система за превенция и контрол на деменцията, която обхваща профилактика, скрининг, диагностика, лечение, рехабилитация и грижи. Нарастването на случаите на деменция ще бъде контролирано чрез широко разпространени когнитивни скрининги за възрастни хора, с гарантирана ранна намеса за най-застрашените, се казва в него.

Според официален доклад в Китай към настоящия момент има повече от 16 млн. души, страдащи от деменция, включително болестта на Алцхаймер, най-често срещаният тип според официален доклад от 2024 г.

Процент

Броят на пациентите с деменция в страната възлиза на близо 30% от общия брой в света. Услугите за грижи за възрастни хора с деменция ще бъдат разширени, предвижда още планът. Специализираните отделения за грижи за възрастни хора с деменция трябва да представляват повече от 50% от институциите за грижи за възрастни хора, а броят на обучения персонал за грижи за деменция трябва да достигне 15 млн. до 2030 г. Това са част от мерките, заложени в програмата, а в борбата с болестта и контрола върху нея се включват и новите технологии. Популярни електронни игри като „маджонг“, при която се търсят плочки с еднакви символи, са част от препоръчваните от лекарите средства за стимулиране на мозъчната дейност. Вече се разработват безплатни приложения, които се рекламират дори в България.