В секи човек е чувал, че счупената чиния или чаша носи щастие, но счупеното огледало носи 7, 9 или 12 години нещастна любов. А някои даже вярват в това.
Мнозина заковават на входните врати на домовете си конски подкови за щастие и късмет, а други пък, когато срещнат черна котка пред себе си, започват да се въртят и да плюят през рамо, за да не им донесе тя нещастие. Историята знае още десетки истории за най-различни суеверия. Но на малцина е известно кога и как се появяват историите за тези суеверия.
Едно от най-разпространените суеверия е за това, че числото 13 носи нещастие. Не само обикновени хора, но и много известни личности вярват в това суеверие. А ако пък денят се окаже и петък, 13-и, на този ден те изобщо не напускат дома си, а някои даже отказват да разговарят и по телефона. Лошата слава на числото 13 идва от броя на присъствалите на Тайната вечеря, като 13-ият от тях е Юда, предателят на Исус Христос. Що се отнася до петък, 13-ти историята там е свързана с реално историческо събитие. От една страна, петък е денят, в който е разпнат на кръста Божия син. От друга обаче, именно на тази дата през 1307 г. по заповед на френския крал Филип Хубави и със съгласието на папа Климент V се провежда акцията насочена към унищожаването на Ордена на тамплиерите. Рицарите са обвинени в идолопоклонничество, езичество, отричане на кръста и божествената същност на Христос, и в практикуването на хомосексуализъм. Стотици са заловени и изгорени на клада като еретици. Любопитното обаче е, че не във всички страни петъкът се приема за лош ден. Сред някои народи като гърците, испанците и италианците например за такъв се смята вторникът, който бил денят на бога на войната Марс (Арес).
Юбилей
Друго поверие, свързано с числа, е това човек да не се празнува кръглата 40-а годишнина. Подобно на 13, числото 40 също е смятано за число с негативна енергия. 40 дни прекарват духовете на починалите на Земята, преди да се отправят към ада или рая. Поради това още от древността се е смятало, че 40 е числото на смъртта и празнуването на тази годишнина е покана към смъртта да дойде и да вземе юбиляря със себе си в отвъдното.
С числа е свързано и поверието да не се палят три и повече цигари от едно огънче. То се появява по време на Първата световна война. Дълго блещукащото огънче ориентира врага и му дава време и възможност да се прицели и да убие някои от тримата пушещи войници.
Интересно е поверието за конската подкова като символ за щастие и късмет. То също идва още от древността и има различни обяснения в историята на различните народи. Келтите обожествявали желязото, от което тя е направена, докато други народи свързвали формата на подковата със свои свещени знаци, символи и божества. За китайците тя много приличала на свещената змия Нагендра, докато египтяните виждали в нея богинята Изида. Тюркските мюсюлмански народи пък оприличавали подковата на свещения полумесец. В древността се смятало също така, че желязото предпазва от демони от отвъдното и затова много от воините започнали да слагат подкови на конете, та така да ги предпазят от обладаване от зли сили и да ги направят неуязвими за вражеските стрели, копия и мечове.
Черно
И ако подковата носи късмет, то черната котка носи нещастие. Горките животинки, имали нещастието да се родят с черна козина. Заради техния цвят в някои страни през вековете са били водени истински суеверни войни. Любопитното е, че в някои древни страни като Египет котката е била почитана като свещено животно. С нахлуването на християнството обаче постепенно поповете започват да налагат суеверието, че черната котка е символ на сатаната и на вещиците и затова тези животни трябвало да се изтребват и да се изгарят на клада като истински вещици. За щастие това суеверие не успяло да се разпространи във всички християнски страни по света. В някои африкански страни черната котка се приема като символ на късмет и щастие и затова там всяко семейство има поне по едно мяукащо черно животинче.
В България, слава Богу, черната котка никога не е била подлагана на изтребване. У нас и в Румъния за животно, носещо нещастие е приема кукумявката. Смята се, че когато тя кацне върху покрива на някоя къща и започне да издава своите звуци, до дни от тази къща някой ще умре. Не е много ясно откъде идва това суеверие. Може би то е свързано с особените и доста злокобни звуци, които издава тази птица в комбинация с това, че тя е хищна и живее през нощта. В други страни обаче кукумявката, подобно на бухала и совата са приемани за символ на знанието и мъдростта. В някои региони на България като птици, свързани със смъртта се приемат също гарванът и враната, но те не са чак толкова популярни.
Иван Георгиев