0

К ойто сее ветрове, жъне бури. Тази старозаветна мъдрост описва най-точно отминалата 2024 г. в духовен план.

През нея се говореше по-малко за чудеса и вяра, и повече за интереси, лобита и геополитика. И за протести и избори до дупка, които белязаха не само политическия, но и църковния живот на българина. Разбира се, при останалите вероизповедания положението бе далеч по-спокойно. Казват обаче, че пътищата водещи към Бога, са много, но православието е най-краткият. Това разбира се е субективно, но за добро или за зло, у нас неговият официален изразител Българската православна църква от векове се е сраснала с държавата. А това е повод за видими и невидими борби за надмощие, както вътрешни, така и външни.

Това пролича и около събитието на годината – вторият демократичен (доколкото в Църквата може да се говори за демокрация) и непредрешен предварително избор на Български патриарх. Не е тайна, че в ерата на комунизма, архиереите бяха съгласувани предварително у нас или в чужбина и чак след това надяваха бялото було. Може би най-добра е процедурата в съседна Сърбия, където пликовете с имената на тримата достигнали до финала се поставят в евангелие, след което с Божи жребий най-старият монах (или дете) тегли името на новия патриарх.

1. Опело

БПЦ

Бурите в Българската православна църква (БПЦ) започнаха още в началото на 2024 година с кончината на Сливенския митрополит Йоаникий. През февруари последваха епархийски избори за негов наследник, но те скандално бяха касирани заради съмнения за манипулации.

2. Борби

БТА

През март протест и контрапротест на духовници се сблъскаха пред Светия синод в столицата. Причините най-общо бяха две – касираните избори в Сливен и спорната синодална наредба, ограничаваща избирателните права на местни духовници и архиереи. Така в бъдеще новите митрополити щяха да се избират само от владиците в Синода. Вследствие на натиска на улицата последното бе отменено, но изборите в Сливен трябваше да се повторят без участието на фаворита от първия вот – Агатополския епископ Йеротей.

3. Замина си дядо Неофит

Крум Стоев

На 13 март след продължително боледуване се спомина българският патриарх Неофит (1945-2024). Поклонението на висшия клир пред прославилия се със своята благост духовен водач бе в митрополитския храм „Св. Марина“.

4. Поколонение

Крум Стоев

Опашка от миряни се изви пред патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ на 16 март, където бе опелото на дядо Неофит. Под купола й се случи немислимото- събраха се представители на воюващите страни - Русия и Украйна. Брожения предизвика присъствието на митрополит Епифаний – водач на автокефалната Православна църква на Украйна (ПЦУ), все още непризнатата от доста поместни църкви, в това число и от БПЦ.

5. Развръзка

БТА

След месеци на скандали и църковни протести в края на май се повториха епархийските избори в Сливен. За митрополит бе избран най-младият епископ – Знеполският Арсений. Кметът на града тържествено го посрещна на площад „Хаджи Димитър“.

6. Нов патриарх

Любомир Старидолски

На 30 юни Видинският митрополит Даниил бе избран за нов български патриарх. Това бе определено като изненада, тъй като за фаворити се сочеха другите двама, достигнали до финала – Врачанският владика Григорий и Ловчанският Гавриил. Покрай изборите през годината се очертаха две лобита в Синода – профенерско и проруско (Московско).

7. Смяна на папския караул

Facebook

През юли монсеньор Петко Вълов бе обявен за най-новия епископ на католиците от източния обред в България. Той оглави централната столична епархия „Св. Йоан XXIII”, като наследи на поста епископ Христо Пройков, който я ръководеше от 1995 г.

8. Скъсване

През май Светият синод на Руската православна църква (РПЦ) обяви, че къса отношения с петима наши владици - Пловдивския митрополит Николай, Старозагорския Киприан, Доростолския Яков, Величкия епископ Сионий и Смолянския Висарион. А причината бе, че в Истанбул (при Вселенския патриарх Вартоломей) са влезли в общение с представители на Православната църква на Украйна (ПЦУ), близка до властта в Киев, с която Русия води кървава война.

9. Светите земи

France24.com/AFP

Поредната война в Светите земи само показа колко далеч е светът и човекът от Бога. В атаките на Израел срещу Хамас Ивицата Газа бе срината тотално, а конфликтът навлезе и в Ливан. Заради хилядите невинни жертви, сред които безчет жени и деца, този декември нямаше тържества по случай Рождество Христово в палестинския Витлеем - родния град на Исус Христос.

10. Възкресение

Иван Първанов

През есента археолозите проф. д-р Хитко Вачев и Илиян Петракиев сензационно съобщиха, че са открили средновековния манастир на Св. Теодосий Търновски – виден исихаст, отшелник и чудотворец.