И зненадващ кандидат се оказа фаворит да стане следващия папа.

Кардинал Луис Тагле от Филипините, известен като „азиатския Франциск“, внезапно се оказа основен кандидат, пише New York Times.

ИЗБОРЪТ НА НОВ ПАПА: Кардиналите в конклава намаляха на 133

Тагле е критикуван, че не е достатъчно убедителен по отношение на бруталната война с наркотиците в страната си и сексуалното насилие от страна на духовенството.

Той никога не се е стремял да бъде свещеник. След като се издигна до епископ, Тагле се пошегува, че страда от синдром на самозванеца. А когато беше попитан дали може да стане първият азиатски папа - често задаван въпрос през последните години - той казва, че е невъзможно. „Като си мисля за себе си в това положение, не, не, смея се на това“, каза кардиналът пред BBC през 2015 г.

По това време вече се говореше за него като потенциален заместник на папа Бенедикт XVI. Сега, на 67 години, кардинал Тагле отново е фаворит в много неофициални списъци. Избирането му би било категоричен маркер за отдалечаването на Римокатолическата църква от Европа към Африка и Азия, където тя продължава да расте.

Франциск е единственият папа в съвременната епоха, роден извън Европа. Ако кардинал Тагле се възкачи на папския престол, той ще бъде първият азиатски папа в днешно време. Няколко папи в древността са били от Сирия, която технически се намира в Западна Азия.

Във Ватикана кардинал Тагле ръководи мисионерската работа. Широко известен с прякора си „Чито“, той често е наричан „азиатският Франциск“ заради способността си да се свързва с бедните, призива си за действия срещу изменението на климата и критиките си към „суровата“ позиция, възприета от католическите духовници към гейовете, разведените и неомъжените майки. Той е популярен със смирението си, а проповедите му са привлекли вярващите към църковните пейки и към гледането на литургиите му във Facebook.

Но като лидер на църквата във Филипините, той беше критикуван от активисти и колеги свещеници, че е плах по отношение на бича на сексуалното насилие от страна на духовниците. Тези оплаквания продължиха с нарастването на популярността му в църквата. Миналия месец, „Мрежата на оцелелите от малтретирани от свещеници“, група за застъпничество, призова Ватикана да разследва поведението на кардинал Тагле във връзка със случаи на предполагаемо насилие от страна на духовници в Централноафриканската република и Нова Зеландия.

Отделно от това, през 2022 г. папа Франциск отстрани целия управленски екип на Caritas Internationalis, благотворителния клон на Ватикана, включително кардинал Тагле, който беше президент. Външна проверка установи проблеми с управлението и морала в централния офис на Caritas.

ЕКСПЕРТИ: „Конклав“ е частично достоверен за избора на нов папа

В родината си кардинал Тагле е критикуван, че не е обърнал адекватно внимание на войната с наркотиците на бившия президент Родриго Дутерте, в която десетки хиляди хора бяха екзекутирани без предварителен съд.

Междувременно в католическите среди започна да се обсъжда все по-активно дали Франциск трябва да бъде обявен за светец. Трима от петимата папи преди него са станали светци, но служението като понтифекс вече не е гаранция за канонизация.