Т аксите за държавните университети ще се повишат на средна база с по 40 лева от новата учебна 2025/26 година.

Това става ясно от публикувания за обществено обсъждане проект за решение на Министерския съвет за утвърждаване на таксите за кандидатстване и обучение. Докладът на образователния министър Красимир Вълчев е съобразен с исканията на ръководството на висшите училища и научните организации след поредица от срещи с техни представители. С приемането на проекта на решение средният размер на таксата за обучение на студенти ще бъде 1050 лв. при 1010 лв. в момента. Средният размер на таксата за кандидатстване се запазва на 60 лв.

Докторанти

По-високо е увеличението при докторантите. Средната годишна такса за обучението им в държавните висши училища ще бъде в размер на 1650 лв. или с 300 лева повече, отколкото е в момента, като средният размер на таксата за кандидатстването при тях ще е 80 лв. Според внесения проект за специалностите от отделните научни области средният размер на таксите за обучение ще бъде както следва: от област „Педагогически науки“ – 870 лв., „Хуманитарни науки“ – 900 лв., „Социални, стопански и правни науки“ – 900 лв., „Природни науки“, „Математика и информатика“ и „Технически науки“ - 1000 лв., „Аграрни науки и ветеринарна медицина“ – 1000 лв., „Здравеопазване и спорт“ – 1100 лв., „Изкуства“ – 1600 лв.

Средният размер на таксата за кандидатстване във висшите военни училища е 50 лв., а средната такса за обучение за учебната 2025/2026 година е в размер на 1180 лв., с 30 лева повече от утвърдената през 2024 г. Тя обаче се поема изцяло от държавата. Средният размер на таксата за кандидатстване в научните организации е в размер на 50 лв., при средна такса за обучение на докторанти в тях в размер на 845 лв. за учебната 2025/2026 година, а през настоящата е 700 лв.

Ограничения

Постъпилите предложения на академичните ръководства за учебната 2025/2026 година са съобразени с ограниченията, установени в Закона за висшето образование (ЗВО). В нормативния акт е уточнено, че таксите за обучение на студентите и докторантите не трябва да надвишават 2/3 от средствата за издръжка на обучението. Освен това таксите за чуждестранните студенти от страни, които не са членки на ЕС и на ЕИП, не може да са по-ниски от размера на таксата за съответното професионално направление или специалност от регулираните професии. За чужденците извън ЕС таксите са определени в евро, като са приети предложенията на държавните висши училища.

Очаква се 147 000 учащи - 141 894 студенти и 5723 докторанти в редовна и задочна форма на обучение, да бъдат засегнати от промените. Правителството ще приеме и Списък на професионални направления и защитени специалности, по които студентите са освободени от заплащане на такси за целия курс на обучението си. По данни на МОН, предоставени на „Телеграф“ за настоящата 2024/2025 учебна година, освободените от такси за обучение студенти са от 18 защитени специалности и 8 професионални направления в 18 държавни висши училища. 

Второ

Държавата ще финансира придобиването и на втора и следваща образователно-квалификационна степен във висшето образование. Това предвижда законопроект за изменение на ЗВО, внесен още в края на март от председателя на парламентарната здравна комисия и член на комисията по образованието и науката Костадин Ангелов и народните представители Йорданка Фандъкова, Даниела Дженева, Христина Георгиева, Фиданка

Кацарева и Десита Петкова, които също са членове на образователната комисия в НС. Фокусът бе върху текст в закона, останал още от 90-те години, според който на един и същи човек държавата не може да финансира два пъти обучение в университет. „Навремето имахме по-малко предлагане на висше образование, но и по-малко желаещи. Сега сме изправени пред друга ситуация - имаме някои сектори и професионални направления, в които имаме ниско търсене на висше образование, а високи потребности на пазара на труда - като инженерно-технически специалности, здравни грижи, природо-математически и др. Ние увеличаваме бройките, но те не се запълват. Ако някой реши да се преквалифицира, такива случаи има, ние имаме основание да го финансираме от гледна точка на рентабилността на тези средства“, коментира министър Красимир Вълчев.

Прецизиране

Депутати прецизираха предложението му, предлагайки държавата да финансира обучението на студенти и докторанти, които се обучават за придобиване на същата или по-ниска образователно-квалификационна или научна степен, но ако са избрали второ висше образование в приоритетно професионално направление или защитена специалност. Според тях осигуряването на средства от държавния бюджет за тази категория студенти и докторанти е мярка за преодоляване на констатирания и очакван бъдещ недостиг и търсене на пазара на труда на специалисти от съответните направления. Мярката ще помогне за засилване на мотивацията за обучение по специалности, за обучението по които липсва заявен интерес или заявеният интерес е нисък, но към които има голяма нужда, мотивират се депутатите. По техни данни около 10% от приема по държавна поръчка всяка година остава нереализиран, като това е предимно в приоритетните професионални направления и защитените специалности. Съответно много български граждани, които биха искали да придобият образователна степен в специалност, различна от притежаваната от тях, следва да заплащат цялата такса за обучение, което затруднява достъпа им за преквалификация в области, които са важни за икономическото развитие.

Сред приоритетните професионални направления са например педагогика, математика, машинно инженерство, металургия, електротехника, транспорт, общо инженерство, физически и химически науки, енергетика и др. Защитени специалности пък са арабистика, китаистика, кореистика, португалска филология, ядрена техника, приложна геофизика, корабостроене, хидростроителство и др.

Вдигат стипендиите за студентите

МОН предлага увеличение на стипендиите за студенти и докторанти, съобразно ЗВО, който обвързва парите за докторанти с минималната работна заплата. Техният размер трябва да е не по-малък от 150 на сто от минималната работна заплата за страната за последните 12 месеца. Настоящият месечен размер от 1227 лв. се прилага от 01.04.2024 г. В тази връзка се предлага увеличение на размера на месечната стипендия на докторантите на 1562 лв., изчислени на базата на действащата минимална работна заплата за периода октомври 2024 г. – септември 2025 г., който да влезе в сила от 1 октомври 2025 г.

„Това ще окаже стимулиращ ефект върху докторанта и ще му даде възможност за по-спокоен старт в научната и академична кариера с по-малко загриженост за посрещане на социално-битовите нужди“, посочва в мотивите си образователният министър Красимир Вълчев. Промяната ще доведе до увеличение на стипендиите на 3802 докторанти, обучаващи се в редовна форма в държавните висши училища и на 277 докторанти в научните организации. Необходимите средства за 2025 г. са 8,468 млн. лева.

Предлага се и повишаване на минималния и максималния размер на стипендиите за студенти - от 120 на 150 лв. и от 200 на 250 лв.
С бюджета за 2025 г. е определен общият размер на трансферите за държавните висши училища, в т.ч. средства за стипендии за студенти и докторанти – 104 067 600 лв., при допусканията, определени с актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025-2028 г.