786 души са пострадали при трудови злополуки за първото тримесечие на годината, става ясно от статистиката на НОИ. Осем души са загинали на работното място, а един се е инвалидизирал. При 248 от злополуките пострадалите са жени. Заради трудовите злополуки са загубени 24 863 календарни дни. 

За сравнение, през първо тримесечие на 2024 г. регистрираните трудови злополуки са били 756, като 19 са завършили със смърт. Тази година броят на инцидентите расте с 30, но фаталните са с 11 по-малко.

Риск

Оказва се, че с най-висок риск е да бачкаш за държавата. През първото тримесечие на тази година в сектор „Държавно управление“ има най-много трудови злополуки – 71, като в един случай пострадалото лице е починало. Сектор „Държавно управление“ включва както министерствата и ведомствата, така и предприятията под шапката на държавата.

На второ място по брой на трудовите злополуки е търговията на дребно, където са станали 69 инцидента. Сухопътният транспорт също е много рисков сектор с отчетени 59 трудови злополуки. Там има и два смъртни случая. Останалите инциденти, завършили трагично, са в секторите „Производство на хартия“, „Производство на машини и оборудване“, „Събиране и обезвреждане на отпадъци“ и един случай в неопределена икономическа дейност.

Памет

Вчера, 28 април, бе Международният ден в памет на загиналите и пострадалите при трудови злополуки и професионални болести работници и по този повод КНСБ и представители на социалните партньори поднесоха венци и цветя пред мемориалната плоча, поставена пред сградата на конфедерацията в София. С едноминутно мълчание бяха сведени глави пред паметта на 64-мата българи, изгубили живота си на работното място през 2024 г. Тъжното число бе изписано със запалени свещи. На събитието присъстваха вицепрезидентите на КНСБ Огнян Атанасов, Даниела Алексиева, Тодор Капитанов, министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, директорът на ГИТ Екатерина Асенова, председателят на БТПП Цветан Симеонов и др.

„Ние се стремим към нулева смъртност на работното място. Как ще го постигнем, като още нямаме национална програма за това“, посочи вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов.