- Професор Йотов, вие живеете отдавна във Флорида, американски гражданин сте, гласувате. Каква промяна очаквате в икономически план за живота на обикновения американец на тези избори?
- Аз съм привърженик на Доналд Тръмп. Вече гласувах предварително. Тук ситуацията не е добра. Ако Тръмп отново дойде на власт, трябва много бързо да започне промени в икономическата сфера. Той обещава много неща, но аз не съм сигурен, че ще успее да ги реализира така, както ги представя.
ИЗВЪНРЕДНО: Излязоха първи резултати от изборите в САЩ! (ВИДЕО)
- Да отбележим две-три конкретни обещания?
- Например казва, че ще спаси държавния дълг на САЩ, като разреши извличането на природни богатства – нефт и газ, от територията на Щатите.
- Имате предвид шистовия газ.
- Да, петрол и шистов газ. Неговият лозунг е Drill baby, drill (има предвид разбиването на земните пластове, б.р.). Аз не съм икономист и не знам дали това ще работи, както обещава Тръмп, но е по-различно от случващото се сега. Хората се надяват, че ако възникне промяна, за да се намали цената на горивата, това ще помогне на икономиката.
- Друг пример?
- Напоследък той промени и обещанията си относно данъците. Още от началото обеща да премахне данъците върху пенсиите на възрастните хора например, както и други налози. Постепенно стигна до идеята, че данъците трябва изобщо да се отменят. Така се връща към историята на САЩ, където агресивните налози влизат едва след Първата световна война.
- В днешния свят това е невъзможно...
- Не знам, не съм икономист. Но Тръмп обещава връщане към времето, когато данъците върху влизащите в САЩ стоки са били толкова високи, че не е било необходимо да се облагат гражданите.
- Но при първия му мандат нямаше такива промени.
- Да, но тогава икономиката не бе в сегашното лошо положение. Нещата отиват на зле.
- Как си обяснявате този рязък спад като обикновен гражданин?
- Най-важният фактор, който вдигна цените на всичко тук, е енергията. Когато сегашната администрация дойде преди четири години, стопира всякакво извличане на нефт и колкото се може повече газ, и това вдигна цените на всичко. Както и войната навсякъде по света. Това са огромни пари, които тази държава не може да си позволи.
- И въпреки всичко тук горивата са чудовищно евтини в сравнение с Европа.
- Аз не се сравнявам с Европа, а с предишната Америка. Винаги пропорцията е била спрямо Европа едно към четири на цената на бензина. А сега е далеч по-малко (едно към две и половина, б.р., литър бензин струва по малко от един лев). Винаги тук е била по-ниска, но е висока в сравнение с преди.
- Вие сте академичен човек, как виждате профила на традиционния избирател тук, във Флорида? На онези хора, които гласуват за републиканците.
- Историята на партията е интересна. В миналото демократите са представлявали бедните и по-ниската средна класа, а републиканците - богатата част на Америка. Но преди трийсетина години нещата започнаха да се променят. Демократическата партия започва да акумулира много богати хора, постепенно започва да се ръководи от политици със съвсем различни идеи от това да представляват обикновените граждани. И в периода, когато получих гражданство, преди десетина години, се получи така, че хора от моята черга и по-ниско ниво не бяха представени от никого. И тогава дойде Тръмп, който обеща, че Републиканската партия трябва да представлява хората. Класическите републиканци го мразят заради това. Гражданите, които плащат най-много данъци – работещите и средната класа, трябва да имат свое представителство в Конгреса. А от години нито демократите, нито традиционните републиканци го правят. И като ме питате – ето тези хора ще гласуват за Тръмп.
- Имате предвид едно широко понятие за американската средна класа.
- Тук това се нарича „средата на средната класа“. Без най-горния й слой, най-заможните, които са по-скоро либерални и свързани със сегашните властови структури. А по-бедните хора са категорично за Тръмп. Имаше един период, когато демократите разчитаха на традиционния вот на афроамериканците, но и те напоследък започнаха да променят вижданията си заради икономическото положение. Преди десетина години млади хора, завършили, можеха да си позволят да вземат кредит, да купят къща и да започнат да я изплащат. Сега това е невъзможно. Оказва се, че дори и да имаш сравнително хубава работа, е много трудно да вземеш кредит от банката. Има хора, които не могат да си позволят да купят някои неща от супермаркета, мислят как да свържат двата края. Те ще гласуват категорично за Тръмп.
- Вашите възгледи как се промениха през годините тук?
- Аз получих гражданство по средата на втория мандат на Барак Обама, той е подписал и документа ми. В онези години аз бях привърженик на Бърни Сандърс, който се бореше за номинацията за президент на демократите за изборите през 2016 г. Аз идвах от България, имигрант, той защитаваше имигрантите и говореше разумно – например за справедливото разпределение на данъците за богатите. Лозунги, които съм чувал навсякъде по света. Той обаче отпадна и бе номинирана Хилари Клинтън, аз не съм неин привърженик. А имаше голяма перспектива Сандърс да бъде избран.
И така се оказа, че за мен изборът остава Тръмп и аз започнах да го слушам. И съобразих, че той говори неща, които са ми близки. И най-вече ме спечели с изявлението, че иска мир в Близкия изток.
- Тази тема и сега е супер актуална, но дали наистина това е възможно? Едно от очакванията е, че ако Тръмп стане президент отново, войната в Близкия изток ще се ожесточи още повече.
- Той категорично е привърженик на Израел, но е и икономически разумен човек. Иска Америка да е силна, а не да пропилява пари по света. Така че той не е войнстващ привърженик на Израел, ако използваме тази класическа реторика. Докато демократите, които сега са на власт, ще дадат всичко. Ще продължат да вземат от данъците ни. Затова разчитам, че войната може да затихне.
- В Украйна в момента се изливат най-много американски пари.
- Вярвам, че той ще спре войната там.
- Настина ли?
- Да.
- Как? С лични контакти?
- Той хиляда пъти каза, че много хора мрат там, не взема страна, а казва, че войната трябва да спре.
- Дали това е постижимо?
- Най-вероятно ще се случи, защото той обеща.
- Вие много му вярвате.
- Ами защото го направи веднъж - изпълни всичко, което обеща. Ако сега не го направи, ще си променя мнението, но засега нямам причини да не му вярвам.
- Как виждате самия изборен ден на 5 ноември? Споделяте ли опасенията, че ако Тръмп загуби, ще се стигне до размирици и нарушение на гражданския мир?
- Властта сега не е негова, така че по принцип няма тема. Проблемът е, че много хора са абсолютно убедени, че той трябва да победи, това е настроението на публиката. Ако това не стане, огромна част от населението няма да има вяра на политическата система, което ще унищожи тази държава.
- Как виждате следващите десет години в Америка? Какво ще се случи с противопоставянето, достигнало крайна степен в обществото тук?
- Има напрежение, вярно е. Преди имаше формално деление в двупартийната система и републиканци и демократи си предаваха властта един на друг. Но сега напрежението е между професионалните политици и хората, които не са представени от никого. Не мога да кажа точно какво ще стане. Ситуацията с долара според мен е много лоша. Ако наистина доларът престане да бъде световна валута и започне да се върти само в САЩ, ще настъпи страхотен икономически катаклизъм. Това не бива да се допуска. Стигаме до геополитически въпроси, където консерваторите, които аз уважавам, разбират, че основният съперник на Америка е Китай, а не Русия. Китай за пет хиляди години не е водил война. Сега Щатите го притискат в Тайван. Така че се надявам Тръмп да успокои топката. Защото инициативата е в Източна Азия. Който иска да има власт в 21-ви век, трябва да има контрол върху Източна Азия.
Това е той:
Мирослав Йотов завършва математика в София
Специализирал е и е преподавал в редица европейски университети
От 2002 година преподава в САЩ
От 2004 година до днес работи в Международния университет на Маями (MIU), като от 2020 г. е професор
Има син
*Флорида, Михайлина Димитрова, специален пратеник на „Телеграф“
Михайлина Димитрова