0

С иренето с палмова мазнина масово се пласира в закуски и салати в ресторанти, без да се обозначава, че са с имитиращ продукт, въпреки че е задължително. Това коментира биологът д-р Сергей Иванов от Центъра по биология на храните пред „Телеграф“.

Той посочи, че всеки, който предлага сирене с растителна мазнина, трябва да изписва изрично това на етикета или в менюто.

В магазините това се спазва, но в ресторанти и закусвални масово се пренебрегва това изискване, посочи Иванов. Той коментира, че не е запознат дали има санкционирани търговци, но след като все още е на пазара, има търсене.

Причината не е, че производството е малко, защото има и внос на сурово мляко за производство на сирене. Реално това се дължи на двойно по-ниската цена на продукта от тази на истинското.

Статистика 

Повече сирене с растителни мазнини е произведено у нас за деветте месеца на тази година спрямо същия период на миналата, показват данни на Министерството на земеделието и храните. Близо 9800 тона са имитиращите продукти, които сме изяли тази година, докато през миналата те са били 9542 тона. Общо през 2023 г. мандрите са произвели 12 867 тона сирене с растителни мазнини.

За деветте месеца на тази година са произведени и 54 100 тона истинско краве сирене, което обаче е по-малко от това, излязло от мандрите до септември 2023 г. – 58 440 тона.

Общо мандрите са преработили 533 млн. литра мляко, като от него 502 млн. литра са краве, 19,5 млн. л са овче, а близо 9 млн. литра са козе.

Цени 

По цени българското краве мляко не е най-евтиното в ЕС. Оказва се, че с 0,98 лв. за литър страната ни е на 7-мо място по ниска цена. По-евтино е млякото в Чехия, Португалия, Естония, Словакия и Латвия, сочат данни на МЗХ.

Най-скъпо е в Малта, Гърция и Кипър. Произведеното у нас мляко е 790 млн. литра през миналата година, от които 705 млн. е краве.