17 082 студенти са изтеглили кредит за образованието си през последните 5 г., сочат данни на Министерството на образованието.
Цифрата не е окончателна, понеже тепърва предстои стартът на академичната година, през която вероятно ще има още възползвали се от студентското кредитиране. То започна през 2010 г. и оттогава бележи огромен ръст. От него се възползват предимно младежи, които не могат да си позволят да учат в по-скъпи специалности. Заемите са два вида - едните са именно за покриване на таксите, а другите са за издръжка. Вторите обаче се отпускат доста по-трудно. За петте години от съществуването на студентското кредитиране са дадени 282 такива, добавят от ведомството.  
Частни
Тенденцията сочи, че най-много кредити за образование теглят възпитаниците на частните университети. Това е напълно нормално, тъй като там семестрите са по-скъпи от тези в държавните. Нов български, Варненският и Бургаският свободен имат голям брой студенти, които учат на кредит. В държавните вузове също не липсват такива, като от ведомството посочват за пример Софийския, Пловдивския и УНСС. Най-голям брой заеми са били отпуснати на младежи, които изучават икономика, администрация и управление и архитектура.
Получаване
Според Закона за студентското кредитиране право на кредити имат бакалаври, магистри и доктори, които са българи, граждани на ЕС или на друга държава от Европейското икономическо пространство. Задължително условие е да не са навършили 35 г.,  да са записани в редовна форма на обучение в легитимно висше училище и да нямат придобита същата образователно-квалификационна степен. Това значи, че студент, който учи втора магистратура и е използвал кредит за първата, вече не може да тегли пари. Вечните студенти също нямат право на финансиране. Освен всичко кандидатите за заем не трябва да са прекъснали или отстранени от висшето училище. Единствено изключение може да се направи, ако има прекъснали девойки поради майчинство.
Размер
Размерът на заемите зависи от размера на семестриалните такси и оставащия брой семестри за съответната образователна степен. Дори банката да отпусне кредит за образование, студентът не получава на ръка парите. Те се пренасочват директно по сметката на университета. Това се прави с цел да се премахнат евентуалните злоупотреби с парите за образование. Ако бъде одобрен за заем, младежът ще получи финансиране за следването си до 5 работни дни. Погасяването започва една година след първата дата за държавен изпит или дипломна работа. Лихвата е 7% и е фиксирана за целия период. Процентите се начисляват само върху усвоената част от кредита. Студентът погасява задълженията си съгласно уговорен с банката план.
Изплащане
Изплащането става на равни вноски с максимален срок 10 години. Заемът може да се погаси предсрочно, без младежите да дължат допълнителни такси, комисиони или наказателни лихви. Студентите трябва да са редовни в погасяването, тъй като при неплащане на 3 последователни вноски кредитът става предсрочно изискуем. Това значи, че банката най-вероятно ще поиска всичките пари накуп. Според закона има само два случая, при които кредити се опрощават. Единият е при смърт на получателя, а другият, ако студентът стане родител на две деца в периода след вземането на кредит. От Министерство на образованието заявиха за „Телеграф”, че вече има студенти, които са започнали да изплащат кредитите си. Според експертите се наблюдава положителна тенденция за редовно плащане на вноските.