Ш ест години лишаване от свобода получи от Окръжния съд във Велико Търново шофьор на ТИР, причинил смъртта на четирима футболисти при катастрофа на пътя. Трагичният инцидент стана на 13 септември 2018 г. на пътя Плевен – Русе, на кръстовище в землището на свищовското с. Горна Студена. Загиналите били състезатели на аматьорския футболен клуб ОФК „Павликени“. Във фаталния ден техният отбор играл мач с тима на „Земеделец“ с. Козловец за Купата на аматьорската футболна лига и постигнал победа с 3:1. 

Футболистите сред съотборниците си от ОФК Павликени

 Футболистите сред съотборниците си от ОФК Павликени

Почерпка

След срещата, преди да си тръгнат към дома, играчите седнали да се почерпят. Повечето от тях пътували с личните си автомобили. В една от колите седнали Димитър Кушев, Георги Вълчев и Генчо Стефанов, а зад волана бил най-младият от четиримата, 19-годишният  Ивелин Ивов от с. Българене, който нямал голям опит като шофьор. Той обаче приел да кара на връщане, тъй като останалите трима негови съотборници след мача пили алкохол и не можело да карат.

Сблъсък

На кръстовище край с. Горна Студена „баварецът“ на Ивелин не спрял на знака „Стоп“, а изскочил изведнъж на главния път, където по това време се движел ТИР, управляван от професионалния шофьор Тодор Тодоров. Според данните от разследването в този момент камионът се движел с превишена скорост от 88 км/ч при максимално разрешената за този участък скорост от 60 км/ч. В тъмното водачът Тодоров нямало как да знае за „бавареца“, който изскочил внезапно пред него като камикадзе. Последвал ужасяващ сблъсък.

Кръстовището на смъртта край свищовското с. Горна Студена

 Кръстовището на смъртта край свищовското с. Горна Студена

Според резултатите от експертизата лекият автомобил бил влачен повече от 50 метра от тира, преди той да успее да спре. В резултат на страшния удар „баварецът“ в миг се превърнал в купчина смачкани ламарини. Дошлите на мястото на катастрофата полицаи са категорични, че за пътуващите в колата четирима млади спортисти не е имало абсолютно никакъв шанс да оцелеят. Те са били обречени. Трима от футболистите загинали на място, а четвъртият издъхнал в линейката на път за болницата. 

Разследване

В хода на разследването е установено, че двамата шофьори - на лекия и товарния автомобил, не са употребили алкохол или упойващи вещества, преди да седнат зад волана. „Не видях колата. Изскочи изведнъж от тъмното пред мен. Натиснах спирачките, но камионът нямаше как да спре изведнъж. Какво направих, убих тези хора“, повтарял изпадналият в шок след катастрофата водач на тира. 

Пет години бяха необходими за провеждане на разследването и още една година за разглеждането на делото на първа инстанция в Окръжния съд във Велико Търново. Като причина за бавния ход на разследването бяха посочени многото назначени експертизи за изясняване на истината. Освен това по искане на адвоката на близките на загиналите футболисти са назначени и допълнителни и повторни експертизи. 

Подсъдими

Като подсъдим по процеса беше привлечен шофьорът на тира Тодор Тодоров. Според данните от разследването обаче престъплението е извършено в съучастие с водача и на другия автомобил Ивелин Ивов, който не спрял на знака „Стоп“. А освен това той не познавал и пътя, по който му се наложило да се движи през нощта. Това не оневинява тираджията, който се движел с превишена и несъобразена с условията на тежкото нощно шофиране скорост.

Помощ

Трагедията на пътя и смъртта на четиримата футболисти предизвика шок сред жителите на Павликени и спортната общественост в града и региона. В общината беше обявен траур. Кметът инж. Емануил Манолов обяви, че ръководството на футболния клуб и общината ще подкрепят финансово четирите почернени семейства. Асоциацията на българските футболисти и БФC също станаха съпричастни към трагедията на четирите семейства и организираха акция, при която бяха събрани 8920 лв. в тяхна подкрепа.

След трагедията стана ясно също, че единият от загиналите, капитанът на отбора Димитър Кушев, бил контузен и нямало да играе в срещата, но сам изразил желанието да пътува с останалите си съотборници, за да ги подкрепя и надъхва по време на мача. 36-годишният Кушев е бивш футболист на професионалния„Етър“ Велико Търново и присъствието му както на терена, така и на резервната скамейка винаги мотивирало изключително много съотборниците му.

Делото

По време на съдебните заседания в залата присъстваха и роднините на загиналите, които нямаха думи да изразят трагедията и мъката си от загубата на техните близки. Някои от тях научили за случилото се чак на следващия ден около обяд, когато полицаите дошли да ги търсят и да им съобщят за случилото се. „Моите роднини дойдоха при мене с Бърза помощ, защото аз иначе нямаше да мога да го преживея”, спомня си майката на загиналия Генчо Стефанов, Румянка. Тя определя поведението на шофьора на тира като много безотговорно, тъй като нито веднъж той не изразил съжалението си за случилото се, нито поднесъл извинение на близките на убитите от него млади мъже.

След трагедията стана ясно, че кръстовището край Горна Студена е едно от най-опасните във Великотърновска област и на него често стават катастрофи. Едва след трагедията институциите се задействаха и само за няколко дни е извършено почистване на островчетата на кръстовището, свеждащи до този момент видимостта до минимална през деня, и абсолютно нулева никаква нощем. „Трябваше ли да се случи най-тежкото и най-страшното с нашите деца, за да се задейства държавата и да си влезе във функциите. И трябва ли всеки път да има смъртен случай на пътя, за да си вършат институциите дейностите, които са им вменени и за които хората в тях получават заплати“, питат почернените близки. 

Присъдата на първата инстанция може да бъде протестирана и обжалвана пред Апелативния съд във Велико Търново.