М есец юли в Северозападна и Североизточна България се характеризираше с температури по-високи от климатичната норма и по-ниски в Южна България. Регистрираните валежи бяха от 31 l/m2 в Добрич до 107 l/m2 във В. Търново.
Месец юли в Северозападна и Североизточна България се характеризираше с температури по-високи от климатичната норма и по-ниски в Южна България. Регистрираните валежи бяха от 31 l/m2 в Добрич до 107 l/m2 във В. Търново.
Средните денонощни температури на въздуха през периода бяха в граници от 21.3ºС в София, до 25.5ºС в Сандански. Отклоненията на средните денонощни температури от нормата за месеца бяха отрицателни в Южна България, а също и в областите Видин, Плевен, Русе и Шумен, като варираха между -0.1ºС в Сандански и Русе до -0.7ºС във Видин, фиг.1. По-топло, в сравнение с нормата е било в Добруджа, по Черноморието и в Северозападна България, с изключение на Видин. Средното отклонение на температурата за периода е положително и е 0.1ºС. През първото и трето десетдневие на месеца бяха отчетени средни денонощни температури на въздуха по-високи от 25ºС в Северозападна и Централна Северна България. В станциите по поречието на Дунав, както и във Враца, Монтана, Кнежа, Елхово и Сандански бяха отчетени максимални температури на въздуха по-високи от 35оС. При тези температурни условия темповете на развитие на земеделските култури през първото и трето десетдневие бяха ограничени от високите температури предизвикващи стрес.
Акумулираните суми от активни температури са от 2198ºС в София и Софийското поле, до 2795ºС в Сандански. Освен в Сандански, високи температурни суми са акумулирани още в Северозападна България и по поречието на р. Дунав – в станции Лом, Свищов, Оряхово, Русе, Силистра, а също и в Хасково и Пловдив. Най-ниски темпове на нарастване на сумата от активните температури са отчетени в Кюстендил, Казанлък, Добрич, Разград и Шумен. Тези суми са по-високи от нормата за периода с от 107ºС в Сандански, до 398ºС в Добрич.
В началото на периода 5-11 август се прогнозира слабо понижение на температурите на въздуха. Има вероятност за слаби, краткотрайни превалявания. В средата на седмицата температурите ще се повишат, като максималните ще достигнат 35-38ºС. В края на периода се прогнозира временно увеличение на облачността, слабо понижение на температурите и вероятност за превалявания. Към средата на периода прогнозата е максималните температури да достигнат и надминат стойности, предизвикващи топлинен стрес.
През периода при посевите със слънчоглед ще се наблюдава узряване на семената. При царевицата в полските райони на страната, в зависимост от хибридите ще се наблюдават различни фази – при средно ранните ще протича фаза млечна зрелост, а при ранните – восъчна и пълна зрелост. При овощните видове ще продължи наедряването на плодовете, узряване и прибиране при праскови, сливи, круши и ябълки.
Отчетените през месеца валежи варират в широки граници. Най-значителни количества бяха отчетени във В. Търново, 107 l/m², Благоевград, 99 l/m², Сливен, 88 l/m², Ловеч, 86 l/m², Кюстендил, 79 l/m² и Кърджали, 76 l/m², фиг. 3. В тези райони валежните количества са най-големи и бяха с най-голяма интензивност. Под 50% от климатичната норма за месец юли бяха валежите в Добрич и Елхово, а на отделни места в Централна България, измерените валежи превишаваха климатичната норма.
Поради неравномерното разпределение на валежите във времето и пространството, състоянието на водните запаси в почвата се различават в различните райони на страната. При измерването на почвената влажност в края на второто десетдневие на месеца в агрометеорологичните станции на НИМХ, не беше регистрирано екстремно почвено засушаване, но в районите на Югоизточна България и част от Тракийската низина и централна Северна България, както и в Софийското поле и района на Сандански е отчетено силно засушаване. Независимо от падналите големи количества валежи в Благоевград и Кюстендил, както и в Шабла и Добрич, през част от второто и трето десетдневие на юли бяха регистрирани 10 и повече последователни дни без валеж или такъв под 1 l/m².
Прогнозата за топло време няма да препятства работата на полето, прибирането на реколтата и извършването на сезонните агротехнически мероприятия.
Ново! Информация за условията за извършване на агротехнически мероприятия в 50 пункта може да намерите на сайта на секция „Агрометеорология“ http://agro.meteo.bg/bg
Проф. д-р В. Казанджиев
Доц. д-р В. Георгиева
Монитор