П ачка фалшиви евро се продава на черния пазар за 1500 лв., казаха от ГДБОП за „Телеграф“. „Обикновено криминални структури първо тестват ментетата у нас, като ги вкарват в оборот в магазини и молове, а след като мине седмица и никой не се е оплакал, пласират фалшификатите от дадената партида в Европа“, разказаха антимафиоти.
Само преди броени дни обменно бюро във Варна засече фалшификат на банкнота от Е500. По този повод „Телеграф“ реши да провери колко ментета се търгуват у нас, кой ги прави и за какво се използват.
Черно
Едни от най-опитните майстори на фалшиви пари са българи, смятат от ГДБОП. По думите на спецполицаите те са арестували многократно т.нар. Печатари, но след като ги пуснат от ареста или излежат присъдите си, те отново продължават да се занимават с доходоносния бизнес. Схемата на действие е следната – първото звено са самите печатари. Те работят с посредници, които имат познати в криминалния контингент. На трето ниво в йерархията са т.нар. дилъри, които осъществяват сделките с пари менте. Всеки от тях имал мулета – хора, които да ходят физически по търговски обекти и да пробутват неистински евро, левове или долари.
Бизнес
Антимафиотите твърдят, че у нас няма толкова голям пазар на фалшиви пари, както в Европа и по-точно в Германия, Испания и Франция. От около половин година постъпвали данни, че имало опити наши бандити да пласират пари и в Италия. Най-печатани били банкнотите от Е100 и $50, а у нас първенството се държало от столевки и петдесетолевки. Качествените ментета се продавали за 20% от реалната им стойност. Обикновено се търгували пачки от по сто банкноти в дадената валута. Винаги се правела отстъпка, ако клиентите искали големи количества. С тях се купували най-често наркотици, оръжия и крадени коли, които заминавали за Близкия изток, допълват от ГДБОП. Само преди около месец беше разбита група в Шумен, която печатала евро на поразия върху хартия за дюнери. „Събраните данни сочат, че групата е успяла да прокара в обращение около 37 500 лева в банкноти с номинал 50 лева и е произвела приблизително половин милион евро от банкноти с номинал 500 евро. В процес на подготовка са били изготвянето и разпространението на фалшификат от 50 долара с много високо качество”, казаха тогава от МВР. Миналата седмица пък СДВР атакува импровизирана печатница. Задържани са двама криминално проявени мъже, иззети са неистински банкноти на обща стойност 99 820 лв.
Знаци
Най-често неистинската банкнота може да се разпознае по хартията, посочиха пред „Телеграф“ от компанията за търговия със злато и валута „Тавекс“, където преди дни беше задържана фалшива банкнота от 500 евро, дадена от клиент.
При ментетата хартията често се различава на допир – в повечето случаи е по-гланцирана, различава се и по плътността си, като може да се усеща по-дебела или по-тънка от оригинала.
Водният знак при истинските банкноти е част от самата хартия и се вижда само при насочване на банкнотата към светлина. При фалшивите книжни пари водният знак често е просто нарисуван и може да се види дори без осветяване. Друг елемент, труден за копиране, са холограмите. При ментетата често холограмите са стикери, които могат да се отлепят и почти не променят цвета си. Друг важен признак е релефът. Той трябва да се усеща по цялата банкнота, като най-добре се откроява в централната част – портретите и номиналите. При фалшификатите релефът често липсва или присъства само на някои места. Ментетата често нямат микротекстове или те са неясни и разлети. Друг признак, който различава фалшификатите, са защитни елементи, които се виждат само под UV светлина.
Залавят подправени пари всеки ден
С фалшификати се сблъскваме почти всеки ден, от началото на юли насам експертите ни са задържали над 70 банкноти със съмнение за неистинност, коментира шефът на „Тавекс“ Макс Баклаян. „Повечето хора дори не подозират, че притежават фалшива банкнота, и са изненадани, когато споделим, че имаме съмнение за неистинност. Понякога те се притесняват, че могат да имат проблеми със закона. Бих искал да ги успокоя – ако случайно се е оказало, че притежават неистинска банкнота, няма законови последствия за тях“, посочи той. При съмнения за фалшива банкнота се прави протокол за задържането й. Този документ се изпраща към Българската народна банка за експертиза. Ако становището на БНБ потвърди истинността, банкнотата се връща на клиента. Ако се докаже, че наистина става въпрос за менте, банкнотата отива за унищожаване.
*По темата работиха: Виктория Пенкова и София Симеонова