П роблемът с кадрите в началото на всеки сезон у нас през последните няколко години стои със страшна сила. В разговори със студенти, с които имам занятия се оказва, че някъде около 50-60 % от обучаваните, все пак ще останат тук, в България и ще работят през сезона по морето.
Проблемът с кадрите в началото на всеки сезон у нас през последните няколко години стои със страшна сила. В разговори със студенти, с които имам занятия се оказва, че някъде около 50-60 % от обучаваните, все пак ще останат тук, в България и ще работят през сезона по морето.
Това заяви експертът в туризма, проф. д-р Стоян Маринов от Икономическия университет във Варна и УС на Варненската туристическа камара. Една част от студентите обаче продължават да предпочитат да ходят на бригади в чужбина, защото доходите, които получават там, са доста по-високи, отбеляза той.
Повечето от фирмите вече обявиха и заплатите, които предлагат през летния сезон за различните длъжности. Общо взето те са на равнището от миналата година. Това може би е продиктувано и от очакванията, че сезонът, който предстои, ще е доста труден за бизнеса в сравнение с миналата година, с доста завишени експлоатационни разходи и може би с намалени приходи.
„Ако говорим за кухнята, където се търсят квалифицирани готвачи, заплатите тръгват от 1 000 лева нагоре и стигат до 1 500. На обикновените готвачи заплатите са някъде около 1 000 лева. Помощник-готвачите са с по-ниско заплащане от 700 – 800 лева. Други търсени кадри в бизнеса са най-вече за рецепционисти. Заплатите и тук достигат 1 000 лева и даже ги надхвърлят в определени фирми. Барманите и сервитьорите получават между 750 лева и 900 лева.
Някой ще каже, че заплащането не е много добро, но все пак, сравнявайки със заплатите в други сектори на икономиката, е дори по-високо. Друг е въпросът, че това са сезонни възнаграждения и заетите в тази сфера разчитат за тези 3-4-5 месеца, за да изкарат един приличен доход, който съответно да ги подсигури донякъде и през мъртвия зимен период".
Недостигът на кадри трябва да се компенсира, като при настоящото състояние на пазара, българският туризъм няма как да мине без вноса им, смята още проф. Маринов. "Аз неведнъж съм споменавал, че кадри се внасят във всяка една туристическа дестинация, а не само в България. Това го правят в Гърция, Турция, САЩ, Франция и Великобритания. Миналата година по цялото Черноморие за нуждите на морския ни ваканционен туризъм бяха наети някъде около 6 000 работници и служители от Украйна и Молдова.
Вече има фирми, които превърнаха тази дейност в бизнес и работят доста активно. В момента обикалят университетите на Украйна и Молдова, където набират персонал. Дори и това обаче става много по-трудно, отколкото беше преди година-две, защото и тук се появиха конкуренти“, каза още туристическия спец, като посочи за пример Полша, която предлага доста по-високи възнаграждения за работа не толкова в туризма, колкото в търговията.
„Така някои от украинските и молдовски студенти се ориентират към Полша. На фирмите, които набират персонал за България става все по-трудно да убеждават украински студенти да идват на работа в нашата страна, при положение, че им се предлагат по-ниски възнаграждения. Но така или иначе, аз съм сигурен, че тези фирми ще успеят да изпълнят заявките, които хотелиерите и ресторантьори са им подали за предстоящия сезон“, убеден е проф. д-р Маринов.
Монитор