През миналата година Citroen представи новият C3, а в близко бъдеще ще се появи и неговият брат C3 Picasso. Новият модел ще промени облика си и ще се превърне от миниван в кросоувър. Как ще изглежда новият C3 Picasso разкрива прототипът Citroen C-Aircross Concept, който ще бъде показан след по-малко от месец на автосалона в Женева. Серийният модел ще се появи през 2018 г. Концептуалният C-Aircross е дързък автомобил със силна и цветна индивидуалност. Той повтаря визията на новия C3 с баланса си между защита и плавност на линиите, както и със своя характер, изпълнен със сила и свежест. Модерният му силует изпъква с широки релефни форми, контрастиращи със силни и прецизни цветни графични елементи. Моделът предлага широко купе, в което смело са съчетани ярки цветове и материи, които оформят едновременно технологична и спокойна среда в много изчистен стил.
Дължината на концептуалния Citroen C-Aircross е едва 4,15 метра, широчината е 1,74 метра, а височината достига 1,63 метра. Бъдещият кросоувър се отличава с къси надвеси на каросерията и висок и къс преден капак. Прототипът C-Aircross е пригоден за приключения и разполага с предни и задни защитни панели с блестящ черен цвят, арки на колелата в камуфлажен стил, а праговете са покрити със защитните пластмасови протектори Airbump, пълни с въздух. Автомобилът изглежда атлетично и напомпано, стъпил здраво върху 18-инчови джанти с модерен и изваян дизайн, благодарение на които може да се предвиди висока позиция на шофиране и движение по всякакви видове пътища.
Предната част е направена в духа на новия C3. Логото на Citroen е интегрирано в радиаторната решетка. Дневните LED светлини са прикрепени в горната част на решетката и са отделени от основните фарове в долната част. Задните светлини са триизмерни и се състоят от три плаващи светещи пръстена. Вместо огледала за обратно виждане са монтирани много технологични камери. Вратите се отварят една срещу друга за по-лесен достъп до борда, а централна стойка на покрива липсва. Задните стойки са украсени с червен панел, под формата на гребен. Панорамният покрив позволява по-доброто осветяване на салона. Остъклената повърхност и голямата кабина на прототипа му позволяват да предлага широко и светло купе.
Интериорът на Citroen C-Aircross Concept е с широко и обляно от светлина купе, тапицирано с топли цветове. В салона има множество места за предмети, простирайки се по цялата широчина на предния панел. Воланът е с една спица като в легендарния Citroen DS, а също така е скосен отгоре и отдолу. На него са изнесени бутоните за избор на режимите на автоматичната трансмисия. Показанията от приборите са показани на малък проекционен дисплей в основата на предното стъкло. По-голямата част от централния панел заема 12-инчовият сензорен екран на мултимедийната система. Благодарение на него тук почти няма бутони. В долната си част достига до широка централна конзола, която се простира от предните до задните места и е особено значима за полезните места за подреждане на багаж.
Отвътре автомобилът създава визуално чувство за непосредствен комфорт, който се изразява в четири седалки с мека и обгръщаща форма. Предните и задните седалки са широки и удобни като мека мебел, покрити са с топли и практични материи с ефект на тапицерия в релефна алкантара. Те предлагат чудесна опора и са изработени качествено от естествени и рециклирани материали. Седалките се приспособяват към позицията на тялото и го предразполагат към комфортно пътуване. Отпред е предвидено място по цялата дължина на таблото, чиито ръбове не позволяват плъзгането на предметите. Има двойно чекмедже, големите жабки на вратите и мястото за поставяне на ръчните чанти, скрити от погледите под централната конзола. Централната конзола разполага с много дълбоко място за багаж и за първи път със зона за безжично индукционно зареждане отпред. Същата тази конзола е удължена и разполага с втора зона за поставяне на смартфони, достъпна за пътниците отзад. Те ще разполагат с преносим таблет на гърба на седалката, за да гледат филми.
За да може в купето да влиза повече светлина, Citroen C-Aircross Concept има широката остъклена странична повърхност и иновативни задни странични стъкла, пропускащи светлината през сенниците. Панорамният остъклен покрив също лесно пропуска дневната светлина във всяко кътче. Тези различни източници на светлина засилват чувството за простор и пряко допринасят за комфорта на пътниците. На борда на концептуалния C-Aircross има куп нови технологии, които улесняват живота на всички пътуващи в автомобила. Командите на волана са интуитивни и в зрителното поле на водача се прожектира полезна за шофирането информация. Две странични камери заместват традиционните външни огледала за обратно виждане. Бъдещият модел има и задна камера, разположена в центъра на задния спойлер.
Концептуалният C-Aircross разполага с интелигентен и интуитивен интерфейс „Човек-Машина”. Показанията и функциите на сензорния екран позволяват на всеки да ползва информация за даден преход, благодарение на свързаната триизмерна навигация с гласово разпознаване. Всеки пътник може да избере собствена музика или да гледа любим филм. Предвидено е оригинално място за захващане на смартфон под формата на кожена каишка, където той се зарежда безжично. Всички облегалки разполагат с интегрирани високоговорители и микрофони. В кабината има специална камера, с която водачът и пътниците могат да си правят селфи.
Концептуалният автомобил Citroen C-Aircross е с вид на всъдеход, със забавен стил и технологии в духа на времето и предлага истински комфорт на шофиране. Прототипът е с предно предаване, но е допълнен от системата за подобряване на сцеплението върху всякакъв терен Grip Control, благодарение на която е пригоден за ежедневни преходи в градски центрове, но също и за разходки в планината или на брега на морето.
Монитор


















