0

И зложба „Червен Великден! Зелен Гергьовден!“ предстaвя в Археологическия музей във Варна автентични български носии и шевици. Нейни организатори са ръководителят на проектите „История в шевици“ и „Виртуален музей на България“ Славян Стоянов и колекционерите Радослав Радков и Илонка Станкова.

Изложба „Червен Великден! Зелен Гергьовден!“ предстaвя в Археологическия музей във Варна автентични български носии и шевици. Нейни организатори са ръководителят на проектите „История в шевици“ и „Виртуален музей на България“ Славян Стоянов и колекционерите Радослав Радков и Илонка Станкова.

„Във Варненско има много преселници от различни краища на България и затова не могат да се откроят типични за този край носии, коментира Славян Стоянов. Спецификата на традиционните облекла е повлияна от това, че в областта има, както влияние от Добруджа, така и от културата на ваяците, има още от тракийци и гагаузи.

В определени райони има местно, старо население, каквото са ваяците. Те се самонаричат кавадари и са придошли от Еркеч и Горица. Преселват се във Варненско и обособяват собствена местна специфика на носията. В някои от селата се срещат и носии от Странджа и Сакар. Към края на Османския период Варна и Добруджа са почти обезселени и тогава насам започват да се преместват различни групи от хора“, уточни Стоянов.

Експозицията включва над 20 носии от цяла България, като показво основно облеклото на християнското население. Славян Стоянов представя и 12 фотографски табла от фонда на Историческия музей в Провадия. Те илюстрират шевичните орнаменти и семантиката, които предците ни са влагали в носиите.

Изложбата се открива 17,30 часа в зала „Север“ на Варненския археологически музей. Освен експозицията, публиката ще може да види кратко ревю, мултимедийна презентация и демонстрация на ваяшко забраждане от село Аврен. Експозицията ще остане в музея през целия април до началото на май.