П равилото, че във Вселената най-красивите неща всъщност са и най-драматичните трагедии, се потвърждава от НАСА. Агенцията снима и показва кое от кое по-прекрасни видения от Космоса – близък и далечен. Дали ще са звезди, избухнали и превърнали се в мъглявини, от които след това драматично се раждат нови звезди, или пък ще са отдавна изчезнали плажове на близки планети – всичко влиза в полезрението на НАСА и ни показва колко необятно е знанието, дори за нашата собствена Земя.
Циклони
Осем циклони танцуват ужасяващо хоро около Северния полюс на Юпитер. Снимката е направена през 2018 г. от мисията на НАСА „Джуно“ („Юнона“), която по това време е измервала огромното топлинно излъчване. Всеки един от циклоните е с диаметър около 4000 километра. Около Южния полюс също има осем циклона и всеки от тях е с малко по-голям от северните. Учените нямат обяснение как са се получили тези феномени. За сравнение – около полюсите на Сатурн има само по един огромен циклон.
Венера
През 2012 г. се случва нещо изключително и Венера прави пълно слънчево затъмнение, снимано тук в три цвята на ултравиолетовия спектър. По принцип Луната застава между Слънцето и Земята при затъмнение на нашата звезда. Ситуацията технически може да се нарече пръстеновидно затъмнение на Венера с изключително голям огнен пръстен. Следващото подобно явление ще бъде чак през 2117 г.
Брокат
НАСА продължава да пуска снимки на красивата галактика M 94, която се намира в северното съзвездие ловджийски кучета на 15 милиона светлинни години. Спираловидната галактика, която сякаш е обшита със звезден брокат, е с диаметър около 30 000 светлинни години. M 94 има два ясно изразени кръга – вътрешен и външен и е благодатна за изследвания как се образуват, развиват и загиват звездните системи.
Марсиански плаж
В древни времена тези камънаци са били цветущ плаж на Марс. Ровърт „Кюриосити“ го е заснел през 2017 г., докато е обикалял насам-натам из Червената планета. След изследване учените са стигнали до идеята за плаж и го кръстили на Огънкуит, намиращ се в щата Мейн, на юг от Портланд. Много отдавна районът е бил под вода, а след това се е оказал на ръба на древно езеро. Светлият връх в централния фон е на планината Шарп в кратера Гейл. Светло оцветената скала е съставена от утайка, паднала на дъното на изсъхналото езеро. А от тъмните пясъци са взети проби за изследване.
Кървава луна
Кървава луна с кралска синя лента – така се получава при снимки на последното лунно затъмнение, направено с висока разделителна способност над Норман, щата Оклахома. Сивият цвят в горното изображение е естественият цвят на Луната, директно осветена от слънчева светлина. А кървавочервеното и синьото са след преминаване на светлината през атмосферата на Земята.
Челюсти
LDN 1235 е известна като мъглявината Акула. Така астрономите преди са виждали това образувание от междузвезден газ и прах. В днешно време, при по-детайлно вглеждане, прилича повече на други животни, дори на митичен дракон. Мъглявината Акула обхваща около 15 светлинни години и се намира от нас на около 650 светлинни години в съзвездието Цефей.
Пясъчен часовник
Този космически пясъчен часовник крие две звезди, които се формират една до друга и са на по-малко от половин светлинна година. Намират се в тъмната мъглявина Lynds 483 на около 650 светлинни години от нас в съзвездието Змия. Теорията е, че повечето звезди се раждат по двойки и дълго време преди това обменят енергия и материал.
Триото на Лъва
Триото на Лъва – така са известни тези великолепни галактики в зодиакалното съзвездие Лъв. NGC 3628 (долу вляво), M66 (в средата вдясно) и M65 (горе в центъра) са спираловидни галактики (като нашия Млечен път), но заради наклона спрямо Земята се виждат по различен начин. Триото на Лъва се намира на около 30 милиона светлинни години. Снимката е направена в нощта на мартенското равноденствие с телескоп в Катар.
Галактики
На 29 януари астронавтът Дон Петит засне от Международната космическа станция тази впечатляваща снимка, прелитайки на около 400 километра над Тихия океан (който се вижда в размазано бяло). Астрономите забелязват Млечния път със сателитните му галактики, известни като Голям и Малък Магеланов облак (близо до горния ляв ъгъл на рамката).Вижда се и съзвездието Южен кръст с неговите 4 ярки звезди. А атмосферата на Земята блести в оранжево.
Като планета
Това всъщност е приличащата на планета мъглявина Абел 7. Намира се на около 1800 светлинни години в южния край на съзвездие Орион, до съзвездието Заек. Самата планетарна мъглявина е с размер 8 светлинни години в диаметър. Смята се, че нашето Слънце след 5 милиарда години ще избухне и ще се превърне в подобна мъглявина.