0

Р апърът Homelesz е тренирал муай-тай, разкри пред „Телеграф“ самият той.

„Така се стекоха обаче нещата, че започнах да получавам травми, наложи се да ме оперират няколко пъти и трябваше да се откажа от „мечтата си“. В този момент пренесох спортната си злоба към нещо друго, а именно „батъл“ рапа. Тогава Спенс организираше такива събития и тъй като му се възхищавах отдавна, реших да се запиша и да покажа какво мога. Взех, че ги спечелих и останалото е история“, споделя с усмивка Homelesz. Той и Secta са лицата на „батъл рап“ сцената от години в България и организират събития из цялата страна. За тези, които не знаят, това представлява словесна, или по-скоро рап битка между двама човека, като накрая победителят се определя от публиката и жури. 

На разходка с FYRE

 На разходка с FYRE
Личен архив

Ментор

Именно едно от първите имена, с които младият рапър работи, е Станислав „Спенс“ Найденов. „Научи ме на много, той е период от живота ми както в личностно, така и в професионално развитие. Спенс ми даде първата възможност за изява и сцена, като изобщо нямаше да се запиша на батъли, ако не ги организираше той.“ Вторият голям рап ментор на Homelesz е Ицо Хaзарта, който неотдавна започна политическа кариера.

„Ицо също ме научи на много и ми даде много. Чисто като фен ще се радвам да продължава да прави музика още дълги години, като най-доволен ще съм, ако направим нещо подобно на „Имам човек 2“. Ето това вече ще е „дюшеш“, коментира пред „Телеграф“ Томас, изразявайки желание за продължение на песента им, която стана хит през 2019 г.

Албум

През 2023 г. излиза първият му солов албум със заглавие „Томахавка“. „Направата му продължи около две години и имах честта да работя с едни от най-големите имена в бранша. Гордея се с него и се надявам да не е последен“, смее се изпълнителят. „Това, което ми липсва, е, че албумите не са това, което бяха. Преди можеше да си създадеш цял каталог с нещо подобно. Вече са по-скоро украшение или сувенир – всичко е онлайн и е дигитализирано. Липсват ми моментите, в които си забърсвам диска, слагам го в плеър, настройвам си силата на звука и натискам копчето Play. Липсва ми това, да мога да се докосна до музиката, буквално“.

Представяне на Томахавка с Китодар

 Представяне на Томахавка с Китодар
Личен архив

Зона

“Зоната“ е началната точка“, разказва Homelesz. На сцената е вече от над 10 години и е едно от младите лица на хип-хопа у нас. „Кварталът, от който идваш, е много важна част в рап културата. Разбира се, не всичко е хубаво, като специално всички обвързват Зона Б-5 с наркотрафика, докато израствах, това беше едно от топ местата в столицата за хероин“, споделя младият рапър. „Но аз го помня с други неща. Оттам са тръгнали първите графити артисти в София и това беше първият ми допир с културата. В тийнейджърските си години се занимавах с това, но се оказа изключително скъпо хоби. Правихме страшни глупости, като да крадем флакони с боя и бронзант за печки от железариите, за да драскаме“.

Паметник

Особено интересен е изборът на прякор при него и той разказа пред „Телеграф“: „Учих в 30-о СОУ до 7-и клас, преди още да има мол там. За това как се стигна до прякора ми мога да разкажа над 100 истории, като например, че винаги бях без домашно в училище. Но истината е, че се тагвах под графитите си с Homie и един приятел просто започна да ме нарича Homelesz. Z-то накрая е, за да почета квартала, разбира се“, разказва носталгично Томас. „Тогава организираха фестивали на НДК, баш където стоеше онзи грозен паметник, който бутнаха. Тогава за пръв път чух рап на живо - хора като Ndoe, Denyo и Sensei, Sniper Records. Много ме зареди, започнах да се интересувам повече и да правя първи опити за кратки текстове“, добавя той.

Да не забравяме Лили и Кеца

Излизайки от стигмата на рапър, Томас, както е по лична карта, сподели, че имена от световната сцена, които всички трябва да знаят, са Джеймс Браун, Майкъл Джексън, Литъл Ричард, Елвис, Франк Синатра, Натали Хол, все такива големи личности, които продължават да вдъхновяват. „Не слушай артиста, а от кого се е вдъхновил“, беше казал някой“. А на същия въпрос, но за български артисти, отговори: „Мисля, че всички трябва да знаят имена като Лили Иванова и Васил Найденов. Не трябва да стоим само в настоящето, защото тогава бъдещето няма да е обещаващо. Тази музика трябва да се слуша и да не се забравя, важно е“, споделя откровено младата надежда на рапа.

Пожелава на новите музиканти да са коне с капаци

Големият продуцент и музикант Кание Уест казва: „Искам да ме забравят“. Според Homelesz, за да бъдеш запомнен, трябва да си си направил нещо наистина значимо. „Никой не помни кой е създал светофара, нали? Моята философия е, че в крайна сметка ние сме един дух, обвит в крехка кожена обвивка, намиращ се на едно камъче, което плува из Космоса. Трябва малко да се смирим. Ще се радвам, или по-скоро искам да ме запомнят като честен и доблестен човек“, признава младият талант, а на „прохождащите“ в рапа пожелава: „Да бъдат „коне с капаци“ и да не се влияят много от хорското мнение. Винаги ще срещнеш омраза по пътя си, затова трябва до известна степен да я игнорираш, да продължиш по пътя си и да имаш вяра“.